ВМЗ ще се продава без стратегия
ВМЗ "Сопот" се изважда от забранителния списък за приватизация, решиха депутатите днес, приемайки на първо четене промени в Закона за приватизация и следприватизационен контрол.
Депутатите гласуваха със 76 гласа "За", 8 "против" и двама въздържали се. Проектът е с вносители Диан Червенкондев от ГЕРБ и група народни представители.
До законовата поправка се стигна след проваления опит за раздържавяване, в който не се стигна до подаване на обвързваща оферта от единствения кандидат.
Според управляващите обявяването на нова процедура би отнело твърде много време, а изваждането на дружеството от забранителния списък ще помогне за по-леки условия при продажбата.
Мотивите на законовата промяна са изключително тежкото финансово-икономическото състояние на ВМЗ. Ако то изпадне в несъстоятелност, е много вероятно работниците и служителите въобще да не получат възнагражденията си, а заводът да бъде разпродаден „на парче“ и да не запази своята цялост.
Заради това единственото бързо решение е приватизация, но с по-облекчени условия от поставените в приетата вече стратегия. За нея стана ясно, че не може да бъде изпълнена, посочва bTV.
Вносителят на законовите промени Диан Червенкондев обяви от трибуната, че ВМЗ" - Сопот има най-големи загуби по време на управлението на Тройната коалиция. И според него за това свидетелстват финансовите резултати на "ВМЗ" на база 12-годишна стратегия.
"С най-големи загуби, въпреки договорите, въпреки пазарите, въпреки управлението на Тройната коалиция, "ВМЗ" е именно при вас – през 2008 г.", добави той.
"Тръгвате към окончателното унищожаване на ВМЗ "Сопот", обяви Румен Петков от левицата. Според него това е една престъпна политика.
"Провалихте се в приватизацията и предлагате да няма никакви условия, които да защитават националните интереси и тези на работещите във "ВМЗ", категоричен беше Петър Мутафчиев от БСП. Той обърна внимание, че компании се включват в този списък, тъкмо защото имат особена значимост за българската икономика.
Друг депутат от левицата - Корнелия Нинова, заяви, че с подобно решение се дава "стратегическа приватизация в ръцете на "калинки". "Има ли едно място в света, където държавата не участва в управлението продажбата на боеприпаси", попита тя.