Кругман: САЩ и занапред трябва да живеят на кредит
САЩ са все по-близо до бюджетната пропаст: президентът Барак Обама и Конгресът трябва да съкратят разходите до март, но за момента не могат да се договорят кои именно.
Нобеловият лауреат Пол Кругман наля масло в огъня на яростните дискусии, предлагайки да се отложи съкращаването на бюджетните разходи. Той вече беше обвинен в безотговорност, безумие и стремеж да надуе огромен дългов балон, който рано или късно ще погребе американската икономика.
Демократите и републиканците са в задънена улица - те не могат да измислят как да съкратят бюджетния дефицит, припомня БГНЕС.
Време за вземане на решение почти не е останало: в началото на януари политиците се договориха за увеличаване на данъците и отложиха секвестъра на бюджета до началото на март, припомня Финмаркет. Дотогава те трябва да съгласуват дългосрочния план за съкращаването на разходите.
Миналата седмица демократите предложиха да се отсрочи секвестъра до 30 септември. А също така да се снижат субсидиите за земеделие, да се отменят данъчните отстъпки за петролните и газови компании и да се установи минимален данък от 30% за доходите над 1 милион долара годишно.
Републиканците, начело с председателя на Камарата на представителите Джон Бейнър, заявиха, че няма да позволят на администрацията да печели време. Ако президентът не се реши на масирано съкращаване на разходите, тогава ще настъпи автоматичен секвестър.
Той ще започне на 1 март, ако Конгресът не го отмени. Бюджетните разходи за 2013 г. ще бъдат съкратени с 85.3 млрд. долара. Автоматичното съкращаване на разходите е предвидено от Закона за контрол на бюджета за 2011 г.
Съкращаването ще засегне такива популярни програми като системата за социално осигуряване за възрастни хора Social Security и програмата за здравеопазване за бедни Medicaid. Освен това ще се съкратят разходите за програмата за борба с бедността. Бюджетът на Пентагона ще бъда свит със 7.3%.
С 5% ще бъдат съкратени всички задължителни разходи на правителството. Ще пострадат всички програми, администрацията няма да може да определи своите приоритети.
Ще се съкратят разходите за образование, под заплаха от съкращение ще бъдат 10 хиляди учители, с 40 милиона долара ще бъдат понижение гаранциите за кредитите за малък бизнес, рязко ще се свият разходите за изследвания, 373 хиляди души с психични заболявания ще останат без лечение - пълният списък е публикуван на сайта на Белия дом.
Пол Кругман: сега не е време да се действа
Пол Кругман е убеден, че в момента не е време да се съкращават разходите. Това ще бъде безотговорно и разрушително за икономиката, въпреки че държавният дълг трябва да бъде поставен под контрол в дългосрочна перспектива.
Икономистът е особено възмутен от изявлението на Бейнър, че демократите на са успели да разрешат бюджетните проблеми вече 22 години - цялото това време Бейнър е бил в Конгреса. "Сега е време да се действа", убеден е Бейнър. Кругман не е съгласен с републиканците.
Нивото на държавен дълг спрямо БВП беше ниско при Бил Клинтън (1993-2001). Дефицитът и държавният дълг започнаха да растат при Джордж Буш (2001-2009) заради въвеждането на данъчните облекчения и постоянните войни. Демократите не са виновни за това.
Съкращаването на държавните разходи ще принуди икономиката да се забави или даже свие, а безработицата - да расте. С това не трябва даже да се спори. Това беше потвърдено от многобройни изследвания и от опита на страните от европейската периферия или Великобритания.
А и самите републиканци го признават, но само по отношение на разходите за отбрана - тяхното съкращаване, според сенатора и бивш кандидат за президент Джон Макейн, трябва да унищожи милион работни места.
Но възможно ли е американците да стиснат зъби, да преодолеят рецесията и растежа на безработицата в името на съкращаването на бюджетните разходи? Кругман е убеден, че това е невъзможно, защото икономиката така или иначе се намира в плачевно състояние.
За последен път отбранителните разходи се свиха в края на 80-те години. Тогава някои региони пострадаха особено тежко от това, например, Южна Калифорния. Но на федерално ниво това не беше почувствано: Федералният резерв, с помощта на монетарната политика, смекчи удара - понижаването на лихвите накара американците да харчат повече.
На практика днес Федералният резерв е намалил ставките до нулата. Това означава, че на Фед не са му останали инструменти, за да смекчи ефекта от съкращаването на разходите. С мерките за икономия трябва да се изчака до тогава, докато икономиката се възстанови, а Фед получи възможност да смекчи удара.
Още повече, че в този момент няма никаква дългова криза. Федералното правителство може да взима толкова евтини кредити, както никога по-рано. В средносрочните прогнози също няма нищо опасно.
В момента САЩ имат бюджетни проблеми, които ще се изострят в дългосрочна перспектива. Бюджетната криза съществува само в главите на политиците от Вашингтон.
Ако отложим съкращаването на дефицита сега, това не означава, че политиците трябва да се откажат от разработката на дългосрочен план за икономии. Но това е в идеалния случай, а в реалния свят бюджетните проблеми на САЩ няма да бъдат решени в най-близко време. И това е напълно приемливо. Следователно отлагането на решението на проблемите - това е най-отговорното решение.
В друг блог Кругман дава следния пример как икономиката е била осакатена от секвестъра. В момента делът на държавните разходи в БВП е спаднал на практика до нивата отпреди кризата.
При това признаците за оживление на икономиката са малко: инвестициите в недвижимост, както и дела в БВП са много по-ниски от нивата преди кризата, а търсенето от страна на населението е слабо.
Корпорациите регистрират печалби, но ги инвестират в ликвиден резерв, като не разчитат да продадат стоките. Кой ще харчи в подобна ситуация, ако не държавата?
СВО: секвестърът няма да спаси САЩ
В някаква степен правотата на Кругман се потвърди в последната прогноза на Бюджетното управление на САЩ. Секвестърът само отлага кризата.
Ако настоящото законодателство не се промени и настъпи секвестър, то през тази година дефицитът ще се свие до 5.3% от БВП - това е най-ниското ниво от 2008 г. Дефицитът ще намалява до 2015 г. до 2.4%.
Но след това ще нарасне демографската тежест, разходите за здравеопазване и обслужване на кредитите - бюджетният дефицит отново ще тръгне нагоре. През 2023 г. държавният дълг на САЩ ще достигне 77% и ще расте.
Законодателите няма да имат достатъчно време и възможности, за да повишат данъците и да съкратят разходите. Още повече, че стремителният растеж на дефицита и държавния дълг ще бъдат изненада за тях. Ще се повиши риска от фалит, а лихвите по държавните облигации ще тръгнат нагоре.
Съкращаването на разходите и увеличаването на данъците ще забави растежа на икономиката до 1.4% през тази година, а нивото на безработицата ще бъде 7.5% даже и през 2014 г.