Прокуратурата предложи отнемане на лиценза на ЧЕЗ
Прокуратурата ще предложи отнемане на лиценза на ЧЕЗ. Това каза на пресконференция прокурор Георги Камбуров, който е участвал в проверката на дейността на ДКЕВР, предаде “Фокус”.“ По отношение на системните нарушения на отделните ЕРП-та, стигнахме до извода, че трябва да се направи предложение от прокуратурата да бъде открито производство за отнемане на лиценза на ЧЕЗ – двете дружества“, обясни Камбуров.
Няма механизъм за контрол на инвестиционните процеси на всяко от ЕРП-тата. Това е установила на този етап проверката на Върховната административна прокуратура.
Проверката на Прокуратурата е показала, че приватизационните договори на електроразпределителните дружества са по пазарна цена, каза прокурор Веселин Найденов, участвал в групата, работила по проверката на дейността на ДКЕВР.
Проверява се и дали това, което реално е инвестирано от всяко дружество, съвпада с това, което е декларирано пред ДКЕВР, обясни Найденов.
Ако контролният орган съблюдаваше закона, и го спазваше, българският гражданин нямаше да получи такава висока сметка - обясни той.
На въпрос, по какъв начин ще бъде санкционирана ДКЕВР, Найденов обясни: „Ние нямаме правомощия по назначения и освобождаване на членове на ДКЕВР”.
Георги Камбуров, вторият прокурор участвал в проверката на дейността на ДКЕВР каза: „Целта на проверката е да се установи законността на дейността на ДКЕВР и ЕРП-тата. При проверката са установени редица нередности, свързани с контрола по приемането на инвестиционните разходи, тези разходи пряко се отразяват на цената на електроенергията”.
По негови думи, качественото обслужване предполага осигуряване на 230 волта енергия, а обслужването на енергийните мрежи означава да бъде осигурено непрекъснато снабдяване с енергия до крайния потребител.
Установена е една много тромава система при подаването на жалби от потребителите. Ако ЕРП-то не желае да извърши проверка по даден сигнал, жалбата остава някъде.