България отбелязва 135 години от Освобождението на страната. От 1888 година 3 март се празнува като Ден на Освобождението на България от османско владичество,а от 1990 година датата е обявена за Национален празник.

В София днес ще се състои церемония по издигането на националното знаме пред Паметника на Незнайния воин, в която ще участват президентът Росен Плевнелиев и председателят на парламента Цецка Цачева.

Патриарх Неофит в съслужение с архиереи на Българската православна църква ще отслужат панихида за загиналите и благодарствен молебен за Освобождението на България в катедралния храм "Св. Александър Невски".

В 12.00 ч. ще бъде извършена тържествена смяна на почетния гвардейски караул пред Президентството.

Вечерта ще се състои тържествена заря-проверка на площад "Народно събрание", на която президентът Росен Плевнелиев ще произнесе слово. Ще присъства също председателят на Народното събрание.

Празникът ще бъде честван в цялата страна. Тържеството на връх Шипка започва от 11.30 часа.

На 3 март 1878 година в градчето Сан Стефано, днешен Йешилкьой, предградие на Истанбул, е подписан мирен договор между Русия и Османската империя. С него се слага край на Руско-турската освободителна война /1877-1878г./ и се създава Българска държава след 500-годишно османско владичество.

Тази дата не е избрана случайно. Тя съвпада с коронацията на Александър ІІ през 1855 година и освобождаването на крепостните селяни в Русия през 1861 година, за което руският император получава прозвището Освободител.

Със Санстефанския мирен договор България възкръсва отново на картата на Европа. Нейното население наброява 4 800 000 души,а територията ѝ припокрива картата на Екзархията от 1870 година, с която султанът легитимира православната духовност на българското население.

Един от важните резултати на Санстефанския договор е, че той създава един идеал, който е в основата, както на големите успехи, така и на националните катастрофи за българската държавност след 1878 година.