В луксозната вила на една от най-богатите наследнички на Америка
Легендарната наследница на тютюнев крал на Америка Дорис Дюк имаше много домове по целия свят. Но най-добре се чувстваше и имението си "Шангри-Ла" в Хаваите.
През дългия си живот Дорис Дюк преминава от един списък в друг: от " най-богатата наследница на Америка" в "най-богатата неомъжена жена", след това в "най-богатата жена." За трагичната борба на Дорис със собственото ѝ богатство обикновената публиката в началото на 20 век следи през ключалката на таблоидите, а по-късно Холивуд ще я увековечи във филма „Тайния живот на Дорис Дюк“.
Бащата на Дорис умира, когато тя е на 12-годишна възраст. Останала богата и сама, тя е отгледана затворена у дома, сред частни учители и возена навсякъде в Ролс-Ройс. Това предопределя съдбата ѝ цял живот да се оказва използвана, с поредица от провали в личния живот , но убедена, че може да си купи всичко с пари- любов, приятели, близост.
Едва към края на живота си в усамотението на „Шангри-Ла“ Дорис Дюк успява да осъзнае, че няма да отнесе със себе нищо от огромното си богатсво.
Най-богатата жена в света в началото на 20 в. оставя след себе си колекции от картини и антики, бижута и мебели и много имоти, сред които любимата ѝ разкошна вила:
Имението "Шангри-Ла" на Хаваите е наречено така в чест на скрития идиличен манастир в Тибет, от роман на Джеймс Хилтън.
Дорис Дюк е не само една от най-богатите жени на ХХ век, но също така известна красавица. Това не ѝ помага в личния живот – всичките ѝ бракове са неуспешни.
Столовата на терасата е едно от любимите места на Дорис - тя обича, че от тук може да гледа океана и градината.
Фасадата на вилата с 1300 м ² площ е измамно скромна- така както е прието на Изток.
Така изглежда имението, заснето от водата през 30-те години на миналия век. Пейзажът не се е променил оттогава.
Общ изглед на павилиона, наречен "Играчка". В наши дни тук се четат лекции по историята на ориенталското изкуство.
Първоначалното му предназначение е да служи като къща за гости
Поглед отвътре
Трапезария. Първоначално стаята е украсена в хавайски стил, но през 1960 г., Дорис решaва да промени интериора в съответствие с увлечението си по Изтока. Стените и тавана са покрити с египетски памук: най-богатата жена в света искала стая като "Палатка на номад".
По коридорите има антики- предмети, донесени от Иран и Филипините.
Стая в турски стил.
Мозайка от 19 в. От Иран- още една антика, украсява вратата към терасата.
Дорис и нейният съпруг Джеймс Кромуел в новопостроена къща през 1938 г.
Като истински дворец от Изтока, вилата е построена около централния двор с фонтан.