ООН: До 2030 г. повечето хора от средната класа ще живеят в Азия
До 2030 г. в Азиатско-тихоокеанския регион ще живеят две трети от средната класа в света на фона на излизането от бедност на стотици милиони хора в развиващите се страни. Това показва доклад на Програмата на ООН за развитие.
В документа, озаглавен "Доклад за човешкото развитие" и обхващащ над 40 развиващи се страни, се посочва, че образованието, борбата срещу бедността и участието в световната икономика са довели до растеж с бързи темпове в страните от Източна Азия като Китай, Индонезия, Тайланд, Малайзия и Виетнам.
Норвегия, Австралия и САЩ оглавяват Индекса на човешкото развитие (ИЧР) на ООН, а Мозамбик, Конго и Нигер отчитат най-нисък резултат, съобщи bTV.
Милиардите хора, които преминават към средната класа в света, бележат засилване на социалната и глобалната свързаност. В доклада обаче се отбелязва, че равнищата на доходите в развиващите се страни са далеч от равнищата в богатите страни в Европа и Северна Америка.
Китай полага огромни усилия за развитието си и се превърна във втората по големина икономика в света. Според доклада бързият растеж на Китай се дължи на прехода към отворен пазар и акцента върху образованието.
В проучването се отбелязва обаче, че увеличаващото се богатство в азиатския гигант води и до засилващо се неравенство в обществото, в което бедните не могат да си позволят храна и медицински услуги и това трябва да бъде преодоляно в дългосрочен план.
Индонезия също е посочена като един от успехите в региона с неотдавнашното си насочване към международната търговия и дигиталната революция на мобилните технологии.
В доклада се посочва, че Китай и Индия са удвоили доходите на глава от населението през последните две десетилетия. До 2020 г. общият БВП на тези две държави, плюс този на Бразилия, ще надмине общия БВП на САЩ, Германия, Великобритания, Франция, Италия и Канада.
През последните десетилетия икономическият растеж е допринесъл за намаляване на крайната бедност от 43% през 1990 г. до 22 на сто през 2008 г. Само Китай е извел от бедността най-малко 500 млн. души от населението си.
Широкото използване на мобилни телефони направи развиващите се страни по-взаимосвързани и взаимозависими, се посочва в доклада. Дневният трафик в социалните медии в Бразилия, Китай, Индия, Индонезия и Мексико е по-голям, отколкото в която и да е друга страна, освен САЩ.