След като сте определили рисковия си профил е време да пристъпите към следващата крачка по пътя към инвестиране на борсата.

Тя е да изберете посредник (което може по-скоро да се определи като избор на платформа). Всъщност, много хора си мислят, че инвестирането на борсата означава да отидат някъде и да си купят акции на избрана компания. Това обаче далеч не се случва точно така.

За да си купите акции на избрана публична компания, не се изисква физическото ви присъствие на определено място.

Нещо повече, покупката на акции най-вероятно ще направите, докато си стоите удобно на дивана вкъщи пред лаптопа си или докато сте на работа (ако имате свободен достъп до интернет).

Физическото посещение на офис ще е свързано със срещата с инвестиционен посредник (който ще ви даде достъп до пазара, най-често посредством собствена платформа за електронна търговия).

Там ще подпишете договор с посредника за ползването на услугите му, като ще ви се даде достъп (потребителско име, ключ, сертификат или парола) до електронната платформа (обикновено с различен интерфейс за всеки посредник).

Няколко са моментите, които могат да натежат при избора ви на инвестиционен посредник.

На първо място е добре да сравните таксите и комисионите на различните посредници.

Ако смятате да търгувате активно, е важно таксите и комисионите на посредника, който ще изберете, да са сред най-ниските.

От практиката можем да кажем, че трудният пазар и голямата конкуренция между многото за родния пазар инвестиционни посредници поизравни тези такси и комисиони.

Наличието на собствена платформа и нейните функционалности.

Почти всички по-сериозни посредници си имат разработени собствени платформи за търговия, даващи достъп на инвеститорите до пазара, където да пласират своите оферти. Всяка платформа се отличава с различни функционалности, като някои дават по-добри възможности за графичен и технически анализ от други (доколко този тип анализи са приложими за родния пазар е доста спорен въпрос).

Ако познавате една платформа (защото например сте имали демо сметка или сте участвали в някакаква игра), това може да е доста сериозен аргумент за избор на съответния посредник, който я предлага.

Къде се намира офисът на посредника?

Ако смятате често да теглите, внасяте и изобщо да посещавате брокера си, дори само за да обсъждате пазара, то можете да подходите доста прагматично и да изберете посредник, чийто офис е разположен в изключителна близост до вас.

Това ще ви пести доста време и средства при чести посещения, като ще ви дава възможност и да реагирате бързо (внесете пари по сметката си) при появата на извънредни условия.

Важно е и какво е работното време на касата, можете ли да правите и нареждате банкови преводи от и към сметката си и др.

Търсите ли мобилност и гъвкавост, възможност за кредит срещу залог на акции и др.

Имайте предвид, че банките, осъществяващи брокерски услуги, са доста по-тромави, като следват изрично абсолютно всички изисквания и формалности. Така, например, ако спешно ви трябват пари, вероятността те да ви бъдат изплатени преди сетълмента от Т+2, ако сте клиент на банка, е почти нулева. В много посредници пък ще ви платят средствата в деня на продажбата.

Поради това, че посредничеството не е тяхна основна дейност, банките често са и с по-високи комисиони от инвестиционните посредници.

Ако искате да ползвате кредит срещу залог на акции обаче (репо), трябва определено да помислите да се обърнете към банка, защото посредниците не предоставят подобни услуги.