Всички говорят за руските олигарси – заради кризата в Кипър, а и заради смъртта на Борис Березовски във Великобритания.

И хората ще продължат да говорят. Но преди да видим как ще се развият събитията, от Business Insider предлагат да видим кои са руските олигарси и как са станали толкова богати?

Олигарсите са продукт на приватизацията на държавни компании след разпадането на Съветския съюз.

Руската икономика е била в хаос и правителството е искало да разпредели зле менажираните държавни компании от почти всеки отрасъл, който можете да си представите, пише американското издание.

През 1994 година от Онексим Банк предлагат на Борис Елцин и администрацията му план за набиране на средства, наречен „заеми срещу акции“. Руските банки давали назаем пари на правителството срещу временни дялове в държавни компании. Ако правителството не успее да плати задълженията си, банките задържали дяловете си.

Разбира се, правителството не успяло да изплати задълженията и тези, които по онова време разполагали с достатъчни капитал за да се възползват от ситуацията, станали много богати. Като например президентът на Онексим Банк – Владимир Потанин.

Руският народ наричал процеса на приватизация „разграбванизация“.

Когато се правели търгове, било забранено на чужди инвеститори

да участват и същите банки, които правителството назначавало за организиране на търговете, ги печелели, като предлагали съвсем малко над минималната оферта.

Онексим Банк, например, организирало търг за 38% от Нирлиск Никел (производител на платина и на четвърт от световната продукция на никел). Те са спечелени за сума от 171 млн. долара, само със 100 000 долара над минималната оферта. Друга банка - Росийски кредит била готова да плати два пъти повече, но била дисквалифицирана от участие, защото подала офертата си късно.

Акции в Лукойл и Юкос се разпродавали за суми, които според западни анализатори са само малка част от стойността им.

Когато разпродаването приключило, правителството спечелило едва 1 млрд. долара, или само половината от това, което се очаквало.

Когато инициативата „заеми срещу акции“ започнала, Борис Березовски вече бил доста богат.

Той забогатял в сектора за продажби на автомобили. През 1994 година шофьорът му загива, когато в неговия автомобил е поставена бомба.

През тази година Березовски среща своя партньор Роман Абрамович, който по онова време не бил толкова заможен (днес той е 7-ият най-богат в Русия). Двамата се запознали на яхта на техен приятел в Карибите и обсъдили как могат да се възползват от ситуацията. Било решено, че Абрамович ще наддава, а Березовски ще използва влиянието си, за да се увери, че Абрамович ще спечели търговете. Нямало подписани договори за това сътрудничество. Заради тази неуредица, Березовски заведе дело срещу Абрамович като искаше 5 млрд. долара от него. Той твърдеше, че Абрамович го е изнудил да му продаде акциите си в Сибнефт за минимална цена.

Березовски загуби делото, а финансовото му положение в последно време не бе добро. Според някои това е причина той да посегне на живота си.

Днес Роман Абрамович има 13.4 млрд. долара, Михаил Прохоров има 13.1 млрд. долара, Алишер Усманов има 21.1 млрд. долара.

Урокът – добре е да си на правилното място в правилното време.