Български работник имигрант, получил травма по време на работа, отчаяно се нуждае от операция, но неговият официален статут на независим предприемач позволява на компаниите, които са замесени, да избягат от отговорност. Неговият случай хвърля светлина върху обезпокояваща сива зона в трудовия пазар на Германия, пише онлайн изданието на германското списание Spiegel, цитирано от Фокус.

Преди Бисер Русев да отпътува, за да изживее германската си мечта, той извеждал козите си на паша всяка сутрин по полетата около Ветово, в Североизточна България. Русев е добър козар, никога не е губил нито едно животно, а развърниците на добитък били доволни от работата му, обаче заплащането му било ниско. Те му плащали с мастика, картофи или хляб, като на ръка му били давани много малко пари. Русев рядко напускал селото си в Северна България, близо до река Дунав. Той се чувствал сигурен във Ветово, никога не заключвал вратата си. И най-вече, неговата работа била търсена там.

След като България се присъедини към Европейския съюз през 2007 година, много жители на Ветово са напуснали домовете си и са се запътили на запад, повечето от тях към Германия. Когато се връщат, те карат германски коли, обновяват домовете си, купуват земя и носят златни синджирчета по ръцете си. „Много злато”, казва Русев. Неговото любопитство за тази далечна страна, където парите растат по дърветата, или поне според слуховете, разпространявани от тези, които се завръщат в селото, се разбудило в края на лятото на 2011 година.

Днес, 18 месеца по-късно, Русев лежи в изведено от експлоатация болнично легло в стая 35 в общежитие за бездомни близо до Остпарк, парк във Франкфурт, премисляйки как животът му се е преобърнал. Тялото му е измършавяло, има тъмни кръгове под очите и бузите му са хлътнали. Мазилката се рони, флуоресцентната светлина осветява напуканите стени, а шумът от влаковете отвън е оглушителен. Руса говорителка се усмихва от телевизора, но Русев не разбира какво тя казва. Това е новият свят за козаря от Ветово – осем квадратни метра от Германия.

Пластмасовата тръба на катетъра е привързана към стомаха на Русев. „Вече не мечтая за германското злато, искам само да се отърва от тази тръба”, казва Русев.

36-годишният българин е работил като самонает работник и няма здравна осигуровка. В продължение на седмици все още не е ясно кой ще плати за операцията, от която Русев се нуждае, след като неговата уретра е била разкъсана при сериозен инцидент през януари по време на работата му в химически завод във Франкфурт.