Ще продължи ли да поскъпва земеделската земя у нас
Повсеместен ръст в сферата на недвижимите имоти отчитат от Агенцията по вписванията. Ако за първото тримесечие на 2013 г. броят на осъществените сделки по покупко/продажба бележи ръст от 23% спрямо година по-рано, повишение се отчита и при арендните договори, касаещи земеделските масиви.
Тук статистиката отчита ръст от 2.85% до общо 22 196 договора.
Най-много са арендните договори към службите по вписвания в Балчик и Лом, където бройката надхвърля 1000 и достига съответно 1147 и 1091 броя.
Следват Силистра (935), Червен бряг (897) и Добрич (890), както и Оряхово и Плевен с по 859 и 748 контракта.
Прочетете и анализа ни: Защо земеделските земи у нас няма да поевтиняват?
Именно в североизточните райони на страната, според шефа на Националната асоциация на зърнопроизводителите Ангел Вукодинов, ръстът в цените вече е изконсумиран. Дори на някои места се надуват балони.
На подобно мнение е и експертът по селското стопанство и бивш зам.-министър на земеделието Светла Бъчварова.
Тя споделя, че пазарът в момента е доста стеснен, а пикът на покупка на земи вече е отминал.
От Българската асоциация на собствениците на земеделска земя преди време прогнозираха, че през 2013 г. ръст в цените ще има на окрупнените масиви, а задържане в цените, а дори и спад ще се наблюдава в малките парцели.
На обратното мнение е обаче Васил Петков, изпълнителен директор на Агро Финанс АДСИЦ. В интервю за Profit.bg преди месец той сподели, че това е актив, който не губи своята стойност и ще продължава да поскъпва.