Доходите – във фризера до края на годината
Ще бъда министър на растежа, а не само на стабилността. Точно това ще е и голямата разликата между моето управление и това на Симеон Дянков, защото е важно не само да има фискална сигурност, но и развитие на възможностите на хората. Това заяви министърът на финансите Петър Чобанов в студиото на bTV.
Той бе категоричен, че социалните обещания, дадени от БСП в предизборната кампания, могат да бъдат изпълнени, но е необходимо рестартиране на системата, успокояване на бизнес средата и реализиране на реформи в сектори като държавните такси например. „Поели сме обещание, което да изпълним и търсим парите да ги изпълним. Не само за минималната работна заплата, но и за майчински и помощите за първокласници. Същото се отнася и до обещанието за 250 000 нови работни места, което формулирахме преди изборите. Този ангажимент ще бъде изпълнен“, категоричен е министър Чобанов.
С условието, че предстоят анализи и оценка на състоянието на финансовата система министърът коментира, че има пропуски в бюджета и в него е заложен твърде оптимистичен икономически ръст. Попитан за ангажимента да бъдат разплатени наследените задължения от 1,4 млрд. лв., министър Чобанов заяви, че това са средства, които приходните агенции са прогнозирали като неизпълнение на данъчните приходи. Чобанов поясни, че проблемите в способността на НАП и Митниците да съберат повече пари ще бъде анализирана и смяната на ръководителите им също ще бъде обект на преоценка.
„Към този милиард има още плащания, които трябва да се направят. Има едни 800 млн. лв. дълг, емитиран през февруари „на пожар“. Той беше за да се плати дължимото на земеделците и да се спрат евентуални протести против правителството на ГЕРБ“, припомни още министърът. Според него дългът бил взет за твърде кратък срок - половин година, и така бюджетът е бил много натоварен. Чобанов посочи, че още 600 млн. лв., които трябва да излязат от резерва, плащайки таксата за увеличение на квотата ни в Международния валутен фонд.
Попитан за предложенията на синдикатите за увеличаване на минималната работна заплата, министър Чобанов отбеляза, че трябва да се използват механизмите на тристранния диалог.
"Няма как да очакваме доходите да се повишат с магическа пръчка. Правим много внимателни разчети. Трябва да бъдат взети мерки за раздвижване на икономиката, създаване на нови работни места, съживяване на малкия и среден бизнес. Ние сме поели конкретни обещания, които ще изпълним. Въпросът е кога ще ги изпълним, т.е. от кога ще имаме парите да ги изпълним. Доходите зависят от състоянието на икономиката. Увеличение е възможно в следващия бюджетен период, вероятно от другата година", каза още министърът на финансите.