БНБ загуби 473 млн. лв. от срива на златото
С 473.5 млн. лв. намаля стойността на златото във валутните резерви на БНБ от началото на годината досега, сочат данните на Централната банка. Причината за това е сривът на цената на благородния метал на международните пазари с близо 18% от началото на 2013 г., съобщава в. Стандарт.
През януари монетарното злато заедно с вложенията на БНБ в инструменти в монетарно злато са възлизали на 3.149 млрд. лв., докато в началото на настоящия месец юли стойността на златото във валутния резерв намалява до 2.676 млрд. лв.
Монетарното злато е част от валутния резерв на България, който гарантира валутния борд и фиксирания курс на лева към еврото. Целият валутен резерв достига 27.969 млрд. лв., което означава, че златото е 9.5% от общата сума.
За сравнение, в началото на годината резервът е възлизал на 28.984 млрд. лв (с дял на монетарното злато от 10.86%), което означава, че за 6 месеца той е паднал с 1.015 млрд. лв.
С 114 млн. лв. намаляват и парите в обращение в страната от началото на годината, като достигат до общата сума от 9.161 млрд. лв. Спадът на банкнотите и монетите, които се въртят в икономиката, може да се обясни с ниското потребление, високата безработица и свитото кредитиране.
Другата причина за това е и все по-честото използване на електронните пари или, с други думи, разплащането чрез банкови карти или чрез онлайн нареждания.
Спадът от 473.5 млн. лв. в цената на златото в БНБ би могъл да се коригира при евентуален скок в цената на благородния метал, който вече пропадна под психологическата граница от 1400 долара до цена от 1360 долара за тройунция.
Бягството на инвеститорите от златото, както и действията на централните банки по света са в основата на сериозния спад в цената на благородния метал.
Централните банки дават сигнали, че ще преустановят инжектирането на нови парични стимули в глобалната финансова система. А инвеститорите търсят нови възможности за печеливши инвестиции и се насочват към по-рискови активи като акции, облигации и имоти.