Скъпите квартали - най-шумни
Най-скъпите квартали са и най-шумните, но това не е приоритет при избора на жилища у нас. Постоянното излагане на шум води до стресови състояния, нетрудоспособност и здравословни проблеми. Всеки може да измери шума в собствената си жилищна сграда с помощта на акредитирана лаборатория.
От началото на годината в РЗИ са постъпили 31 сигнала за силен шум в София, най-често от спортни зали, музика от заведения, вентилационни системи. При над 120 децибела може да се стигне до моментално оглушаване и то невъзвратимо.
Вредите обаче не са само за слуховите органи. На силен шум реагират всички органи и цялата нервна система, предупреждава ТВ7.
Осем признака, че живеете в добър за вашето здраве квартал
Най-дразнещи са звуците от прахосмукачка, пералня, климатик и силното говорене по телефон. Хората се стараят да изолират жилищата си от шума и затова предпочитат санираните блокове.
Тишината е един от последните фактори, които се взимат под внимание в процеса на взимане на решения за покупка на жилищен имот, а тишината е фактор за луксозните имоти, при покупката на вили. Купувачите масово избягват близостта на трамвайни линии и нощни заведения.
Основен източник на шум в София е автомобилният трафик, сочи специална карт, изработена от Столичната община за най-шумните обекти в града.
Едни от тях са бул. "Цариградско шосе", гара "Подуяне", бул. "Гоце Делчев", бул. "Хр. Ботев" и бул."Дондуков". Изследване сочи, че повече от половината от жителите на София са изложени на по-високи от допустимите нива на шум.