Активите на банковата система през второто тримесечие намаляват с 0.4% до 83.2 млрд. лв. под влияние на динамиката в привлечения ресурс. Основен принос за тримесечното намаление имат паричните средства(с 522 млн. лв.) и вземанията от кредитни институции(с 277 млн. лв.).

В същото време е отчетено нарастване на всички портфейли с ценни книжа (с 398 млн. лв.), като то е най-голямо при дълговите инструменти на разположение за продажба. Пазарният дял на петте най-големи банки нараства до 49.9%.

В края на юни привлечените средства в системата са в размер на 71.2 млрд. лв. Увеличението на привлечения ресурс през май и юни не успява да компенсира регистрирания спад през април и общо за тримесечието е отчетено намаление с 461 млн. лв. Спрямо март привлечените средства от кредитни институции са по-малко с 566 млн. лв., а тези от институции, различни от кредитни– с 291 млн. лв.

Депозитите от граждани и домакинства продължават да нарастват(с 360 млн. лв.), но темпът им на растеж (1%) е по-нисък от този през първото тримесечие. Дългово-капиталовите (хибридните) инструменти и подчиненият срочен дълг се увеличават общо с 37 млн. лв. Делът на ресурса от местни източници нараства до 81.7%.

Тримесечното нарастване със110 млн. лв. (0.2%) на брутните кредити(без тези за кредитни институции) е повлияно предимно от увеличения обем на експозициите на дребно(със 78 млн. лв.).

През април е обърната тенденцията при потребителските заеми, като в рамките на тримесечието те вече нарастват с 91 млн. лв. При жилищно-ипотечните кредити е отчетена разнопосочна динамика– намаление през април и май и слаб растеж през юни, като общо за периода те се свиват с 13 млн. лв. Корпоративните заеми се увеличават с 54 млн. лв. През второто тримесечие експозициите към некредитни институции намаляват с 22 млн. лв., а тези към централни правителства остават почти без изменение.

Спрямо март балансовият капитал на банковия сектор се увеличава с0.2%. Положително влияние оказва нарастването на емитирания капитал (с 21 млн. лв.), премийния резерв (с 81 млн. лв.) и дохода от текущата година(със 150 млн. лв.).

През периода април– юни общият размер на класифицираните кредити остава почти непроменен, като темпът им на растеж (0.3%) е сходен с регистрирания за първите три месеца на годината. Делът на експозициите с просрочие над 90 дни в брутните кредити (без тези за кредитни институции) е17.09% (при 16.92% в края на март).

Съотношението нетни кредити с просрочие над 90 дни (10.73%) намалява спрямо март (10.80%), като по-ниската стойност се дължи на повишените разходи за обезценка през отчетното тримесечие.

Спрямо юни 2012 г. финансовите и оперативни приходи в системата намаляват с 2.2%. За
полугодието са извършени разходи за обезценка за 499 млн. лв., или със 7.9% по-малко спрямо същия период на миналата година.

Отчетената печалба към 30 юни в размер на 318 млн. лв. е по-ниска с 6 млн. лв. от тази за първото полугодие на 2012 г. В резултат от това постигнатата възвръщаемост на активите намалява до 0.77% (от 0.83% година по-рано).

По-високият темп на нарастване на капитала от първи ред в сравнение с капиталовите
изисквания, както и намалението на специфичните провизии за кредитен риск, благоприятства повишаването на стойностите на капиталовите показатели.

В края на юни общата капиталова адекватност е 16.96%, а адекватността на капитала от първи ред – 15.60%. И през това тримесечие продължи да нараства размерът на натрупания капиталов излишък, като в края на юни той достига 2.7 млрд. лв.