Мисия банкер
Виолина Маринова е посветила живота си на една кауза - Банка ДСК. След повече от 40 години работа в Касата на народа, е предложена от Министерски съвет за орден "Стара планина", първа степен. Отличието е заради изключителния й принос за укрепването и реформирането на българската банкова система. Признанието съвпада и с 60-годишния й юбилей, който тя празнува на 6 август.
Родена е в София, но е отгледана в Пловдив от баба си и двете й сестри, които не били семейни. Едната от лелите й работела в банка, така че Виолина от малка посещавала често пловдивския клон на БНБ. Майка й е арменка, а баща й - българин. Започва работа в бившата спестовна каса два дни, преди да навърши 18 г. - на 4 август 1971 г., само 2 месеца след като е завършила гимназия.
Кандидатствала химия, но не я приели. Изпаднала в депресия. Тогава близки на родителите й я насочили към ДСК. Назначили я в отдел "Заеми за текущи нужди на гражданите". Работата на гише й харесала. На следващата година Маринова кандидатствала във Висшия финансово-счетоводен институт в Свищов, защото в София нямало специалност "Финанси и кредит". Приели я.
През годините, в които учила задочно, работила на всички служби и във всички дейности на ДСК. Няколко години по-късно вече е шеф на клон. През 1975 г., точно на празника на банкера - 6 декември, сключва брак с Иван. Раждат се синът Виктор и дъщерята Галя. Съпругът й работи в Института по металознание в БАН, но поема основната грижа за децата.
Затова Виолина успява да продължи кариерата си, пише на страниците си вестник "Стандарт". От 1996 г. Маринова става изпълнителен директор на ДСК. Тя е човекът, под чието ръководство институцията се трансформира в търговска банка, след като до 1998 г. ДСК работи по специален закон.
От септември 2001 г. Маринова е член на Управителния съвет на трезора. Няколко пъти печели наградата "Банкер на годината", носителка е и на приза на фондация "Атанас Буров". В момента Виолина Маринова оглавява нейния Управителен съвет.
След като унгарската ОТП приватизира Банка ДСК, новите собственици са силно впечатлени от професионализма, личните качества и стабилността на единствената жена в тогавашното ръководство на българския трезор. През ноември 2004 г. Маринова е избрана за главен изпълнителен директор, въпреки че за поста има много кандидати.
Унгарският собственик й поставя на пръв поглед непосилна задача - с печалбата на банката за 5 г. да изплати инвестицията, която е направила ОТП за сделката. "Как ще се справя", притеснява се тогава Маринова. Но успява и то не за 5, а само за 3 години. Сега в компанията наричат ДСК перлата на ОТП.
Точно в разгара на кампанията по приватизацията на банката се случва още едно знаменателно събитие в живота на Маринова - ражда се първата й внучка Виктория. Преди няколко години още една внучка - Ива, зарадва Виолина. Двете красавици често гостуват на баба и дядо. Разхождат се в Южния парк, а Виктория ходи с тях на море.
Почти няма човек в огромната машина на банката, когото Виолина Маринова да не познава. "Ако не съм запомнила някой, той ще да е работил много за кратко и с нищо не се е отличил", казва тя. Много впечатляващо е човек да я наблюдава как води деловите си срещи - изключително сдържано, спокойно, приятелски и в същото време, без да пропуска и най-малката подробност от темата.
Определят я като строг, но справедлив шеф. Самата тя признава, че не отминава нещата, които не й харесват и
държи всеки да си върши работата съвестно. Както и да бъде почтен. Гордее се, че от началото на кризата досега не е съкратила персонал, а служителите работят много ефективно.
Сред хората, които са се учили от нея, е и сегашният гуверньор на БНБ Иван Искров, който работи в ДСК, преди да седне на депутатската банка.
Маринова обаче си спомня един случай, който я е променил за цял живот. Точно преди приватизацията се наложило от банката да бъдат съкратени 3000 души. Оттогава тя пости два пъти в годината, вече 25 г. "Ще постя, докато съм жива, защото съм създала дискомфорт на тези хора и семействата им", признава Маринова в интервю за в. "24 часа".
"Мениджърската дейност е креативна - това е умението да извличаш максимума от всяка ситуация, даже и да е конфликтна, да постигнеш баланс на интересите на всички заинтересовани страни и при това да запазиш чисто човешките аспекти в себе си и в другите.
Мениджмънтът се основава не само на брилянтни професионални постижения, но и на познаването на хората и на умението да извлечеш най-ценното от тях в работата им, като същевременно създаваш благоприятна работна среда", казва Маринова.
В свободното време банкерката обича да пътува. Сред най-впечатляващите дестинации за нея са Китай и Мексико. Посещава с удоволствие театрални постановки, обича музиката. Харесва й да сади цветя в двора на къщата си. В кухнята експериментира с нетрадиционни ястия. Това обаче се случва само в събота и неделя, когато е свободна. Приятелите й харесват супата от коприва с пресечено яйце.
"След толкова години трудов стаж аз все още греша. Въпросът е да не правя нещо умишлено и да остана почтена", споделя философията си Виолина Маринова.