100 лева глоба, ако не гласуваш
Гласуването на избори да е задължително, а който не отиде до урните, да отнася поне 100 лева глоба. Това ще е една от горещите теми през новия политически сезон при дебатите по Изборния кодекс, който ще е готов до месец, научи "Стандарт" от експертите. Първа крачка в дискусията направи вчера НДСВ, като лансира идеята за въвеждане на всеобщ вот.
Според царистите това е единственото средство да се пребори купуването на гласове. Те искат от омбудсмана Константин Пенчев съдействие за сезиране на Конституционния съд, който да излезе с тълкувателно решение.
НДСВ прибягва до този ход, тъй като се смята, че за въвеждането на задължително гласуване е нужна промяна в конституцията, обясниха партийци. За каквато в момента нито има нагласа, нито лесно ще се събере нужното мнозинство от поне 180 гласа в 240-местния парламент.
"Избирателното право е измежду основните граждански в конституцията. В последните години изборите се превърнаха от състезание на идеи и личности в търговия с гласове чрез парични стимули. Явлението придоби такива гротескни размери, че се наложи криминализиране на купуването на гласове, но това не даде нужния ефект", пишат до Пенчев царистите.
Сред подписалите се са лидерката Христина Христова, евродепутатът Станимир Илчев и юристите проф. Емилия Друмева, Минчо Спасов, Борислав Цеков. Те искат от Пенчев да предложи на компетентните органи да сезират КС за тълкуване дали е конституционно приемливо Народното събрание с текст от Избирателния кодекс да въведе всеобщо гласуване. И да го скрепи със съответни административни санкции, без задължението за вот да е изрично упоменато в конституцията.
От кабинета на омбудсмана обаче не приеха акцията на НДСВ. "Питането чрез нас до КС е недопустимо. Омбудсманът има право да сезира съда само по конкретни закони, с които се нарушават човешки права.
Който иска съдействие, да потърси съответните органи. Пенчев неведнъж е казвал, че няма да се сезира от политическите партии", коментираха за "Стандарт" от институцията.