НСНИ: Нови участници на пазара на земеделска земя
Тази година продължават тенденциите на сериозна стабилност на пазара на недвижимите имоти. През първите две тримесечия има сериозен ръст в броя на сделките, съобщиха на пресконференция от Националното сдружение "Недвижими имоти".
Ръстът през първото тримесечие е бил 25% на годишна база, а за полугодието – 11%. През третото тримесечие най-вероятно ще се запази тенденцията на нарастване на броя на сделките, а през четвъртото ще видим ръст на годишна база.
Може да се каже, че стабилността дава спокойствие на купувачите, които са отлагали покупки, за да стартират този процес. Същите тези клиенти са много по-логични и хладни във вземането на решение, особено за получаване на ипотечни кредити.
Основната част от сделките за покупка на недвижими имоти се случват с лични спестявания.
Пазарът на земеделски земи е най-динамичният в последните 4-5 години и пазарът на недвижими имоти е пряко свързан с него. Хората, които продават земя, логично влагат освободените средства в жилищни недвижими имоти.
Тази година се надяваме да приключи със стабилност и с подобряване на макросредата и догодина броят на покупките на стартиралото ново строителство да се повишава, посочват от сдружението.
Очакванията на пазара на земеделски земи са разнопосочни. Едната група очакват ръст, а според асоциацията на големите собственици се очаква спад. Очакванията и на двете групи обаче са по-скоро продиктувани от техните интереси.
Данните сочат ръст както на броя на сделките, така и на цените на земеделската земя, в рамките на 10-ина процента през тази година, съобщават от сдружението. Възможно е тази година да се появят нови участници на пазара, които да представляват интересите на големи инвестиционни чудждестранни фондове.
От тях отдавна наблюдават пазара на земя у нас, но неговата раздробеност и липса на комасация ги караха да се въздържат от навлизане.
Пазарът на селски имоти бе създаден преди 7-8 години от английските граждани, той бе активен в почти цялата страна. Голяма част от тези покупки анализаторите считат, че са покупки за така наречения втори дом.
Това обаче бяха спекулативни покупки, смятат от НСНИ. Цената на една къща можеше да достига нива от 1000-2000 лева и след реновиране да бъде продадена за голяма печалба. Една част успяха да препродадат на свои съграждани. В момента има подобен интерес най-вече от руски граждани, но все още е относително малък.
Отпадането на 7-8-годишния гратисен период за придобиване на земя от физически лица се очаква да стимулира придобиването на селски имоти. Хората, които имаха интерес към селския туризъм, могат да имат интерес за закупуване на земя.
„През последните 20 години се насади идеята, че покупката на имот е толкова проста, колкото на хранителни продукти“, коментираха още от Национално сдружение "Недвижими имоти" на специална пресконференция.
Това е покупка, която се случва веднъж или два пъти в живота на всеки и затова към нея не бива да се подхожда небрежно, според ръководството на движението.
В този процес има процедури, които, ако бъдат спестени, има вероятност от загуба на големи финансови средства, морални загуби и нерви. Проучване на историята на имота, разглеждане на архитектурни планове, проучване на инвеститора или строителя са все тежки и сложни процедури, които един потребител трябва да направи.
Подобно е мнението и към професията - че може да се върши от всеки, и това предизвика голямото текучество в сектора и наличието на „непрофесионални кадри“. Именно поради тази причина агентите на недвижими имоти трябва част по-скоро да влязат в регистър, за да могат да бъдат проверявани от потенциалните купувачи, както и да се гарантира някакво качество на предлаганата от тях услуга, смятат от НСНИ.
Регламентацията на сектора не е само текста на законопроекта, който е внесен в Народното събрание и трябва да бъде гласуван. Големите усилия са една много по-широка платформа и дискусия, в която цялостната нагласа на участниците на пазара би следвало да се канализират в едни сравними с добрите практики отношения.
От този месец започва организирането на работата на център по медиация, към който да се насочват растящите жалби, спорове, в които се търси решение, съвет и помощ от сдружението.
За съжаление обаче, много често се налага да се намира решение на казуси, които са следствие от непремерени действия и не особено добре обмислени такива.
Много често има ситуация на подписан предварителен договор и се търси начин как той да отпадне и да не се търпят повече тежести от него.
Малък е процентът на жалбите, насочени към посредника. Много по-често са към продавач и купувач, наемател и собственик. Все по-често се търсят консултации и за въпроси, свързани с етажната собственост. Въпроси, които с малко повече права биха могли да бъдат спестени.
Казусите са повечето следствие на поети ангажименти, противно на идеята да се търси помощ и съвет, преди да се направи сделка, коментираха от организацията.