В. Петков: Цената на земята ще се покачва, но с по-бавни темпове
Доктор Васил Петков е изпълнителен директор на Агро Финанс АДСИЦ. Profit.bg потърси мнението му на експерт за пазара на земеделска земя у нас.
Д-р Петков, поредна голяма сделка на пазара на земеделска земя у нас - повече от 186 000 дка смениха собствеността си. Това оправдава ли очакванията, че раздвижване през тази година ще има на т. нар. вторичен пазар?
Пазарът на земеделска земя се развива по коренно различен начин от пазарите на останалите недвижими имоти и при него реално към момента не можем да говорим за застой.
Вие визирате покупката на „Серес“ АД от „Ромфарм Компани“ ООД, която не може да се счита за показателна за пазара, тъй като сделки от този мащаб са рядкост за България, но в същото време олицетворява интереса на големите инвеститори, което поставя своеобразна бариера пред евентуална стагнация на пазара.
Задвижващ фактор са и по-едрите стопани, които наред с наетата земя, се стремят да увеличават непрекъснато и собствената, за да затвърдят позициите си в приоритетните за тях землища.
Има и външни причини, които са в подкрепа на активния пазар, като например факта, че земеделската земя в България е по-евтина от тази в повечето европейски страни. Поне на този етап не виждам реални заплахи за бъдещо възходящо развитие на пазара на земеделски имоти.
Как се движат цените на първичния пазар - нещо, което интересува малките собственици?
Формирането на цените на този пазар е специфично. В отделни землища, където има засилено търсене, собствениците могат да се възползват и да реализират добра доходност от продажбата на имоти. Съответно тенденцията тук ще е към покачване на цената, но може би вече не с особено бързи темпове.
Можете ли да обявите области, където от началото на годината се отчита ръст или спад в цените на земеделската земя?
Както вече споменах, всяка сделка има индивидуален характер и е трудно да се открои обобщаваща тенденция за отделна област, а и липсва статистика за това. Колеги от бранша споделят, че напоследък има засилен интерес към сделки в области, които до момента са били подценявани, като например някои региони в Южна България, но пак не може да се твърди, че това ще доведе до трайно покачване на цените там.
Какви добиви може да се очакват у нас през настоящата година? Може ли това да повлияе на цената на земята?
Вече е прибрана реколтата от пшеница, ечемик и рапица, като добивите са по-високи спрямо последните няколко години, а освен това и качеството на продукцията е много добро. Конкретните данни за добивите, според МЗХ, са: 487 кг/дка за пшеницата и 425 кг/дка за ечемика, като се очакват и добри добиви от слънчогледа и царевицата.
Основният проблем за земеделските производители обаче са ниските цени, които може да са причина за по-лоши финансови резултати спрямо миналогодишните. Това може да задържи покупките на земя, но не смятам, че ще доведе до спад на цената й.
Каква ще е стратегията на „Агро Финанс“ АДСИЦ през тази и следващите години? Планирате ли да увеличите притежаваните си земи?
Не си поставяме за цел активна търговия, а по-скоро сделките ще бъдат свързани с окрупняване на портфейла в приоритетни райони, което ще доведе до повишаване на неговата стойност.