Ще пада или скача цената на земята в България
Спад в цените на земеделските масиви се отчита в определени области на страната, показва проверка на Profit.bg.
Основната причина за това е отдръпването на един или повече от големите купувачи в съответния регион, което автоматично сваля цените с до 10-20%.
Подобен пример може да се даде с Видин, сочен като един от най-перспективните райони за инвестиции в земеделска земя.
От началото на годината цените в региона са отчели спад от около 10-15%, именно поради пасивността на големите играчи.
Това позволява от една страна на пазара да влязат нови купувачи, а на собствениците на земи в региона да допълнят портфейлите си, но на по-ниски цени.
Подобен вариант в началото на 2013 г. прогнозира Радослав Манолов, зам. - председател на Българската асоциация на собствениците на земеделска земя (БАСЗЗ) и изп. директор на Адванс Терафонд АДСИЦ.
Според него цената на земеделската земя на дребно ще се задържи около текущите си нива, но на места дори може да падне.
Според Васил Петков, изпълнителен директор на Агро Финанс АДСИЦ от 2010 г. интерес към българското земеделие проявяват арабски, израелски и китайски компании, за които нашата страна е своеобразен мост към европейските пазари.
В интервю за Profit.bg д-р Васил Петков припомни, че от 1 януари 2014 г. чуждестранните инвеститори ще могат да купуват свободно земи у нас.
Тогава изтича гратисният период, от който страната ни се е възползвала при влизането си в ЕС. В момента това пак е възможно, но за целта чужденецът трябва да регистрира фирма у нас и да купи парцелите от името на юридическото лице.
Тези факти, както и подцеността на земята у нас спрямо съседна Румъния например, ни дават основание да смятаме, че въпреки временните колебания на цените на този актив, в дългосрочен план земеделската земя остава един от най-сигурните пристани за нашите свободни средства.