Франция може да оглави международна коалиция за Сирия
Американският президент продължава да търси подкрепа за военна операция срещу Сирия. Франция заяви, че разполага със сателитни снимки, доказващи вината на режима на Асад за химическата атака.
Франция започва да се превръща в съюзника, от който Вашингтон отчаяно се нуждае. Париж също започна собствено разследване на химическата атака в предградията на Дамаск. Според разсекретената част от доклада на френското разузнаване части, лоялни на Асад са извършили "масираната и координирана" химическа атака на 21 август.
Сателитни снимки показват, че нападението идва от контролирани от правителството райони на изток и запад от Дамаск срещу зоните на бунтовниците. За разлика от предишните нападения, където е било употребено малко количество химикали, целта на тази атака е била правителството да си върне контрола над тази територия.
Сирийският президент отправи злокобно предупреждение. Пред френския вестник Фигаро той заяви, че всякаква военна интервенция на Запада може да доведе до регионална война и ще навреди на интересите на Франция.
Във Франция пък все по-упорито се говори за създаването на международна коалиция, където Париж да има водеща роля.
"Не става въпрос Франция да действа сама. Президентът продължава да убеждава за незабавното създаване на коалиция", заяви Жак-Марк Еро, министър-председател на Франция.
Във Франция няма вариант да се повтори британският сценарий, съобщава БНТ. Утре френските депутати ще обсъждат сирийската криза, но по конституция президентът на Франция не се нуждае от одобрението на парламента, за да се включи страната във военна операция.
"Окончателното решение ще бъде взето от президента, след като бъде сформирана коалиция. Башар Асад не може да продължава да използва химически оръжия в Сирия, срещу собствения си народ", категоричен беше Жак-Марк Еро.
Американският президент продължава да търси подкрепата на конгресмените за военна операция в Сирия. Демократи от Сената се заеха с пренаписване на проекторезолюцията на Обама. Целта е да се акцентира повече върху формулировката, че операцията ще бъде ограничена по обхват и времетраене и няма да включва употребата на сухопътни войски.