Китайските застрахователи могат да похарчат около 14.4 млрд. долара за търговски имоти в чужбина, подпомогнати от силната местна валута и по-облекчените регулации, на фона на ограниченото предлагане на луксозни имоти в Китай, се казва в доклад на CBRE Group Inc.

Застрахователите търсят висококачествени инвестиции в офиси в международни градове като Лондон, Ню Йорк и Торонто. Азиатските пазари с подобно културен произход, като Сингапур, Хонконг и Малайзия, също ще бъдат основни дестинации, според CBRE.

Миналата година Китай улесни застрахователите си при закупуването на недвижими имоти и други активи извън страната, като този ход се очакваше да подобри инвестиционната им доходност. Китайският юан е поскъпнал с 6.3% спрямо британския паунд и с 8.2% спрямо канадския долар през тази година.

“Повечето китайски инвеститори със значителни капитали в момента се сблъскват с ограничено предлагане на местния пазар,” казва Франк Чен от CBRE.

Китайските застрахователи са разполагали с активи на обща стойност 1.2 трлн. долара през 2012 г., а новите регулационни мерки им позволяват да инвестират до 15% от активите си в имоти, които не са за тяхно ползване, казват от CBRE.

Повечето застрахователни фондове в световен мащаб заделят около 6% за инвестиции в недвижими имоти, като 20% от тях са в офшорни пазари, според CBRE.

През юли вторият най-голям китайски животозастраховател - Ping An Insurance Group Co.largest, постигна споразумение за придобиването на сградата на Lloyd’s of London от фонд на Commerz Real AG.