Европейски пари срещу бедността в два от най-закъсалите региони в България - Родопите и Северозапада. Това е записано в проекта за споразумение с еврокомисията за следващия програмен период, който вчера бе представен за публично обсъждане.

Пилотен интегриран подход за икономически ръст на област Смолян и Северозападния регион ще стартира след юли 2014 г. с еврофинансирането за периода 2014-2020 г. Целта е средствата от Брюксел да се използват така, че да има максимален икономически ефект и най-висока добавена стойност на вложенията.

В проекта се съдържат подробности какво искаме да постигнем, определят се интервенциите и как ще бъдат управлявани средствата. Това обясни вицепремиерът Зинаида Златанова по време на обсъждането, организирано от Икономическия социален съвет.

Документът е изпратен за последно съгласуване в Брюксел и ако всичко в графика върви по план, се очаква да бъде приет през ноември и одобрен през декември 2013 г. Новият подход при усвояване на европарите ще е за свързаност между проектите, а не за работа на парче.

"Да, наистина има взето такова техническо решение, в момента го съгласуваме с Европейската комисия. Повече подробности в момента не мога да ви кажа, тепърва ще ги уточняваме." Така вицепремиерът и министър на правосъдието Зинаида Златанова коментира идеята за специалната програма за бедстващи региони в България, която правителството очаква да бъде одобрена от Европа.

Северозападна България е най-бедният и изостанал регион в Европейския съюз и смисълът на този подход е да се предприемат мерки, предназначени специално за този край, който да бъде управляван по специален начин, така че да се ускори неговото развитие.

Смолян пък е отдалечен планински край, също изостанал, с висока безработица и там ще се опитаме също пилотно да подходим, имайки предвид териториалните особености, каза Златанова. Ако проектът е успешен, това може да се приложи и за други планински райони и общини, добави тя.

Предвидени са и цялостни реформи в секторите на икономиката и обществения живот, които са обвързани с предварителни условия от страна на Брюксел, пише вестник "Стандарт".

Основните цели, които трябва да изпълним в усвояването на предвидените общо около 6.2 млрд. евро по оперативните програми, плюс средствата по програмите за развитие на селските райони и за рибарство, са подобряване на образованието, въвеждане на иновации, зелена икономика, добро управление и териториално измерение на реформите. Предпочитанията са да се инвестира в реформирани сектори, за да имат ефект инвестициите, каза Златанова.