Бобева: Подготвили сме 100 мерки срещу административната тежест
Нормална практика е, когато на една от представените политически сили не им харесва това, което прави правителството, да внасят вот. Това каза пред БНР вицепремиерът по икономическите въпроси Даниела Бобева.
Всяко правителство е било поставяно пред такова изпитание. Това е възможност правителствата да защитят това, което са свършили. Не виждам проблем в това, убедена е Бобева.
Тя посочи, че намира за добронамерена всяка добра идея за българската икономика. Бобева изслушвала представители на парламентарно представените и извънпарламентарно представените политически сили. Критичните оценки за икономиката също са полезни, според вицепремиера.
За 100-те дни на правителството Бобева каза, че оценката й по-скоро е лична. "Струва ми се, че преобладават онези мерки, които имат директен социален ефект. Мерките за стартирането на структурни реформи са по-малка част, за сметка на това обхващат почти всички сектори.
Като цяло неотложните мерки на правителството се допълват и със стартирането на някои стратегически въпроси – като подготовката за договора на партньорство. В областта на вътрешните работи бяха извършени сериозни структури промени. И в икономическата област на подготовката за ЗОП.
Утре ще внеса още 100 мерки в Министерски съвет за намаляване на административната тежест. Тези 100 нови режими са подготвени от областните управители, съвместно с общините и министерствата.
Това е много важен резултат от това, че и правителството, и общините, и областните управители смятат, че е необходимо да се намали административната тежест, да се облекчат гражданите и бизнеса. Това е важна крачка напред в работата на правителството", подчерта Бобева, цитирана от БГНЕС.
За данъка по лихвите от депозитите вицепремиерът коментира, че в първите дни, като започнала работа като вицепремиер, е имала разговори с Орешарски за финансовата област. "Един от въпросите беше ще махнем ли този данък.
За мен е важно да се насърчат гражданите и не само те, но и фирмите да депозират спестяванията си във финансовата система, което ще даде импулс за финансовото посредничество. Всеки приход в бюджета би трябвало да се брани, за да осигурим балансираност на финансите на държавата", каза Бобева.
МФ също е в моя ресор и смятам, че наистина трябва да браним приходната част на бюджета. Основен акцент е пари срещу реформи, не просто пари ей така. Пари ще се дават там, където има реформи, категорична е Бобева.
Тя заяви, че има огромни трудности в областта на електронното управление. "Над 200 млн. са похарчени за това. В момента правим общ преглед на това какви услуги са електронизирани. Като цяло съм разочарована от този сектор и възможностите бързо да напреднем. Предвидили сме по ОП за следващия период също сериозна сума. Много е трудно, по-трудно е, отколкото си представях", заяви Бобева и добави, че там се харчат пари без сериозни резултати до момента.
Като цяло това е една от трудните реформи, другата трудност е реформата в администрацията. Установих, че от 2000 г. насам, дори и преди това, от 1998 година насам програмите за административната реформа си приличат и почти всичките са еднакви.
Урокът, който трябва да извлечем, е, че ни трябва администрация, която разбира проблемите на хората, на обществото и на бизнеса. Администрацията се беше откъснала от реалните проблеми в обществото, назова проблема Бобева.
Попитана за новите назначения в администрацията и на други места, Бобева каза, че "политическа чистка" едва ли е подходяща терминология. "Няма съвършени хора. Да, има смени. Аз гледам директорите. В рамките на преди две седмици само 25 директори във всички министерства са сменени, за същия период при ГЕРБ имаше 55 смени, доколкото си спомням", уточни Бобева.