Първо седмично понижение за щатските индекси от четири седмици
Щатските индекси записаха понижения вчера, а S&P 500 Dow Jones отчетоха първите си седмични загуби от четири седмици насам на фона липсата на споразумение между демократи и републиканци в Конгреса за приемането на спешен закон за финансиране, който да предотврати изпадането на САЩ във фалит, информира Reuters.
S&P 500 изгуби 1.1% за седмицата и в момента е близо 2% под историческия си връх от 18 септември, когато Федералният резерв обяви, че ще запази без промяна програмата си за изкупуване на държавни облигации.
Вчера Сенатът одобри законопроекта за спешно финансиране, който ще позволи на щатските държавни структури да работят и след 30 септември. Той обаче трябва да бъде одобрен и от Камарата на представителите, която се контролира от републиканците и където се очаква да срещне отпор. Гласуването може да се проведе още днес или утре.
Осем от десетте сектора в S&P 500 приключиха вчерашната сесия с понижения.
Dow Jones затвори с понижение от 70.06 пункта, или 0.46% на ниво от 15 258.24 пункта. S&P 500 изгуби 6.92 пункта, или 0.41% до 1 691.75 пункта, докато технологичният Nasdaq падна с 5.83 пункта, или 0.15% до 3 781.59 пункта.
За седмицата, Dow изгуби 1.3% от стойността си, а Nasdaq добави 0.2%.
Точно преди затварянето на пазара президентът на САЩ Барак Обама призова Камарата на представителите в Конгреса да избегне фалита на държавата без да орязва финансирането за закона му за здравеопазването и други условия.
Обама заяви, че няма да се съгласи със забавяне или спиране на финансирането на новия закон за здравеопазването и че Сенатът е действал отговорно по-рано през деня.
Акциите на J.C.Penney вчера поевтиняха с 13.1% до 9.05 долара като това беше най-големият губещ в S&P 500. Компанията обяви, че ще предложи 84 млн. обикновени акции на цена от 9.65 долара за брой.
На противоположния полюс бе Nike Inc, чиито акции поскъпнаха с 4.7% до 73.64 долара като това бе и най-добре представилата се компания в Dow Jones. Ден по-рано концернът за спортни стоки обяви по-голяма от очакваната тримесечна печалба.
Поредният високопоставен служител във Федералния резерв, който коментира стимулите за икономиката бе президентът на подразделението на Фед в Чикаго Чарлз Еванс, който каза, че централната банка може да започне да ограничава изкупуването на активи през тази година въз основа на икономическите прогнози, но решението може да бъде изместено и за следващата година.
Президентът на подразделението на Фед в Минеаполис Нараяна Кошерлакота пък заяви пред Reuters, че централната банка трябва да говори по-ясно и да каже на света, че ще направи „всичко необходимо” за да повиши заетостта.
Икономическите данни от вчера показаха, че разходите на домакинствата са нараснали през август с най-голям темп шест месеца насам, което е признак, че икономиката може да набира инерция.