Спад за азиатските индекси
Азиатските индекси се понижиха, ограничавайки в известна степен най-голямото повишение на регионалните индекси от 2012 г. насам. Опасенията, свързани с бюджета в САЩ, эбяха основна причина за това.
Най-сериозно бяха засегнати компаниите, които реализират основна част от приходите си в САЩ, като например акциите на Toyota Motor Corp., загубили 1.7% от стойността си.
Книжата на третата най-голяма японска банка поевтиняха с около 3%, след като банковият регулатор в страната наложи глоба за връзки с организираната престъпност.
Индексът, следящ представянето в региона - MSCI Asia Pacific Index, се понижи с 1.1% до 139.33 пункта, насочвайки се към повишение от 7% за месеца, което би било най-голямото от януари 2012 г. насам. За тримесечието показателят е регистрирал ръст от 6.8%.
Според пазарни наблюдатели, дори и Конгресът на САЩ да разреши бюджетните спорове преди крайния срок от 1 октомври, предстои следващия диспут относно вдигане на тавана на дълга от 16.7 трилиона долара.
„Няма единомислие и решение относно бюджета в момента и няма начин да бъде постигнато такова и относно тавана на дълга“, според Андрю Съливан, директор продажби в Kim Eng Securities в Хонг Конг, цитиран от Bloomberg. “Краят на тримесечието е и можем да видим инвеститори, склонни да продават предвид на силата на пазара в момента“, допълва още специалистът.
Септемврийският ръст отведе оценките на азиатските компании да се търгуват при 13.7 пъти прогнозираните печалби при 12.7 пъти през август. За сравнение средното подобно съотношение на Standard & Poor’s 500 е 15.4, докато на европейския Stoxx Europe 600 Index е 14.3.
Японският Topix се понижи с 1.2%, като поскъпването на йената натежа върху експортноориентирания сектор в страната. Утре министър-председателят на Япония ще говори за плановете си за повишаване на данъците и пакета за стимули на икономиката.
Южнокорейският основен индекс загуби 0.4% от стойността си, докато новозеландският се понижи с 1%. Австралийският S&P/ASX 200 намали стойността си с 1.2%.
На отрицателна територия се очаква да отворят и щатските индекси, като фючърсите на широкия S&P 500 се търгуват с 0.7% надолу.
Фючърсите на щатския суров петрол поевтиняха с 1.3 долара, или 1.25%, до ниво от 101.57 долара за барел. Златото се търгува без съществена промяна при нива от 1 339 долара за барел.