Какво пише в китайския наръчник за цивилизовани туристи
С нарастването на броя на китайците, които пътуват в чужбина, китайските власти издадоха инструкции за това как те да се държат като "цивилизовани" туристи, с илюстриран списък от неща, които да правят и да не правят, така че да не създават лош имидж на родината си.
От китайската агенция по туризма се опитват да популяризират наръчник с 64 страници на сайта си, който носи името "Наръчник за цивилизован туризъм," в който съветват китайските граждани да не си бъркат в носа на публични места, да не уринират в басейни и да не крадат спасителни жилетки от самолетите, пише AFP.
Освен че призовават бъдещите туристи да пушат само на обозначените за това места и да не изхвърлят боклуци или да крещят на публични места, от агенцията ги предупреждават за дразнещия навик да карат местните хора да ги снимат. Освен това наръчникът съветва пътуващите в чужбина да поддържат космите в носа си прилежно подстригани.
Има и съвети, които са насочени към конкретни дестинации. В наръчника китайците, които ще посещават Германия, се съветват да щракат с пръсти само когато викат кучета. Жените, които ще пътуват до Испания, трябва винаги да носят обеци на публични места или в противен случай ще бъдат считани за голи. Един от съветите към тези, които ще пътуват до Япония, е да не си играят с косата или дрехите си, докато са в ресторант.
Наръчникът е издаден преди така наречената "Златна седмица" на национални празници, която започна на 1 октомври и по време на която милиони китайци пътуват.
През април от Световната здравна организация обявиха, че Китай вече е номер едно в света по разходи на туристи в чужбина. Китайските туристи са похарчили 102 млрд. долара в други държави през 2012 г., а броят на международните им пътувания е достигнал 83 млн. - с 10 млн. повече в сравнение с 2000 г.
Въпреки че това е доста изгодно за изпитващите икономически затруднения страни в Европа и навсякъде по света, които разчитат на туризма, китайците до известна степен са си създали репутация, че се държат примитивно, докато са в чужбина.
През май китайка разгневи обществото, след като позволи на сина си да се облекчи в бутилка в претъпкан ресторант в Хонконг. В друг подобен случай 15-годишен китайски турист издълба името си в древен храм в Луксор, Египет.