Facebook строи собствен град
В централата на Facebook Inc. в Менло Парк, Калифорния, има толкова приятни служебни привилегии, че някои служители може никога да не поискат да се приберат вкъщи. Скоро те ще имат тази възможност, съобщава The Wall Street Journal.
Социалната мрежа заяви тази седмица, че работи с местен предприемач за изграждане на 394 еднофамилни жилища на пешеходно разстояние от офиса си. Проектът е с площ около 58 530 кв.м и е на стойност 120 милиона щатски долара. В Антън Менлоу ще има всичко от спортни барове до дневни грижи за кучета.
Дори и в Силициевата долина, където технологичните компании се конкурират да привлекат най-желаните инженери със служебни привилегии и офиси, които приличат на детски площадки за възрастни, планът на Facebook изглежда новаторски. Говорител на компанията обясни, че те са получили подобно запитване от служители.
Цените на недвижимите имоти в Силициевата долина, както и в Сан Франциско, рязко се повишиха с 24% през четвъртото тримесечие на 2012 г. Апартаментите на Facebook ще се продават на пазарните цени, но една шепа ще бъдат заделени за жителите с ниски доходи.
The Wall Street Journal коментира, че новината за строителството на града събужда спомените за т. нар. „фирмени градове“ от началото на 20 в., където американските работниците живели в общности, притежавани от техния работодател и имало жилища, медицински грижи, полиция, църква и всички останали необходими услуги.
Прекарването на повече време в лапите на компанията обаче не е непременно положително. Една от причините старите фирмени градове в крайна сметка да изчезнат, била, че те биха могли да бъдат твърде затормозяващи за работниците. През 2013 г. негативният ефект може да се дължи на неизказани очаквания, че служителите ще работят непрекъснато.
Плановете на Facebook все още са далеч от градовете около заводите на стоманени и минни компании от преди един век. От служителите на Facebook не се очаква да останат на работа в продължение на целия си живот. Освен това компанията може да побере максимум около 10% от своите служители в Менло Парк.
Но този ход говори за това как конкуренцията води до преструктуриране на ролята на корпоративната култура в технологичната индустрия.