Четири стълба в новия бюджет
Четири стълба ще има в бюджет 2014. Бедност, растеж, образование и здравеопазване са водещите приоритети в новия финансов план на държавата. Това съобщи пред "Стандарт" участник в работната група, която изготвя проекта за разчетите в хазната.
Той уточни, че най-много пари са предвидени за социално слабите хора у нас и за растеж. Това включва повишаване на потреблението, разплащане с бизнеса и развитие на инфраструктурата, особено в малките общини.
"1% от БВП в повече в сравнение с 2013 година ще бъде приходната част на бюджета", обяви специално за "Стандарт" премиерът Пламен Орешарски. Той допълни, че разчетите за следващата година са готови и до края на този месец ще бъдат посочени по-конкретните параметри.
Ще се организират дискусии със социални партньори по основните заложени политики. Премиерът допълни, че кабинетът има амбиция да подобри работата в здравеопазването, в иновативните политики, социалната сфера.
"Съществената част от бюджета касае насърчаване на ръста и социалната защита на най-уязвимите слоеве. Дефицитът е важен, но всички пари са за хората и това е основен акцент в бюджет 2014", коментира още Орешарски.
800 млн. лева повече приходи са планирани в бюджета - 1% от прогнозния БВП в размер на 81.56 милиарда лева. Финансовото министерство е заложило още 1.8% ръст на икономиката, 1.8% бюджетен дефицит и 1.8 на сто инфлация. Очаква се увеличение на приходите от данъци с 1 процент.
С колко над 800 млн. лв. ще бъде увеличена разходната част зависи от оптимизацията на харчовете и съкращенията на чиновници, уточниха депутати от бюджетната комисия.
656 млн. лева отгоре ще са разходите в социалната сфера догодина. Останалите допълнителни пари ще отидат за подпомагане на бизнеса, подобряване на инфраструктурата на малките общини, образование и здраве.
На този етап бюджетът предвижда вдигане на минималната работна заплата на 340 лв. януари. Второ увеличение не е предвидено. Големият спор е откога да се въведе швейцарското правило за индексиране на пенсиите. Според социалния министър Хасан Адемов то трябва да влезе в сила от 1 юли. БСП смята, че това трябва да стане от април.
370 млн. лв. в повече ще отидат като допълнителни разходи за пенсии, показват разчетите на НОИ. Според тях прилагането на швейцарското правило за индексация от 1 юли 2014 г. ще струва 120 млн. Освен това заради замразяването на възрастта и стажа за пенсиониране през 2014 г. НОИ ще трябва да плаща 45 млн. лв. повече за 15 300 пенсионери.
С около 60-70 млн. лв. повече ще са плащанията за обезщетенията за майките, които догодина вече ще са 340 лв., колкото минималната работна заплата.
В същото време в бюджета на Държавното обществено осигуряване се очакват около 100 млн. лв. повече приходи от осигуровки. Те ще дойдат от увеличението на максималния осигурителен доход от 2200 лв. на 2400 лв., от ръста на минималната работна заплата с 30 лв. и на минималните осигурителни доходи.
Все още социалният министър Хасан Адемов не е разписал новите осигурителни прагове за 2014 г., защото продължавали преговорите в сектор "Здравеопазване". Ако там не се постигне съгласие за увеличение, средният ръст на най-ниските възнаграждения, под които не може да се начисляват осигурителните вноски, ще бъде около 2%.
Догодина държавата трябва да направи и повече разходи за детски надбавки. Увеличението на месечните помощи за деца с 5 лв. ще струва 48 млн. лв. допълнително към сегашните 400 млн. лв., които се харчат годишно. Двойно повече пари за насърчаване на заетостта през 2014 г. е поискал социалният министър Хасан Адемов.
"Предложили сме на финансовия министър за догодина за националния план за насърчаване на заетостта да се отпуснат 143 млн. лв., ще сме доволни и на 120 млн. лв.", заяви Адемов. През последните две години бюджетът е отпускал за тези дейности по около 70 млн. лв. годишно.