Най-подценените и надценени световни пазари
Едно от любимите съотношения на гениалният инвеститор Уорън Бъфет е изгладеното съотношение цена-печалба (CAPE), което взема в предвид не само печалбите на компаниите през последната една година, а средните такива за последните 10 години.
Разбира се това съотношение има и своите противници, които посочват, че в периоди със значителни сътресения (за какъвто може да се приеме финансовата криза от 2008-ма година), печалбите на компаниите са нереално занижени и по този начин съотношението е с изкуствено завишени стойности.
При всички положение е добре инвеститорите да имат поглед и върху това съотношение, когато оценяват един пазар дали е евтини, или скъп.
Ето какви са съотношенията CAPE (cyclically adjusted price-earnings ratio) на водещите световни пазари към началото на този месец.
Въз основа на данните се вижда, че пазарите на страни като Гърция, Ирландия и Италия, които бяха силно понижаващи се през последните години, но се радват на значително възстановяване през тази година са сред най-недооценените такива.
Разбира се до голяма степен причина за това е огромната заличена пазарна капитализация от тях през изминалите няколко години, в пика на кризата, както и значително по-високите печалби на компаниите в по-далечните години. Съотношението цена-печалба за последната една година е значително по-високо.
Пак въз основа на данните излиза, че щатският пазар е един от най-надценените в световен мащаб. Със съотношение CAPE от 23.6, това е с близо 50% над средното в размер на 16 от 1881 година насам. Именно високото подобно съотношение се сочи от редица анализатори като признак за „балонизиране“ на щатския пазар.
С по-високи съотношения от САЩ се отличават единствено Филипини, Колумбия и Шри Ланка.
Япония и Дания са другите две развити страни отличаващи се с относително високо подобно съотношение от съответно 19.8 и 23.5.
Страните от ЦИЕ са разположени в средата на класацията с подобни съотношения между 7 и 12, като с най-ниско съотношение се отличава Русия – 6.9.
За съжаление България липсва в класацията, но според нас трябва да сме със съотношение под 10, което да ни поставя в топ-10 на класацията.