България и Виетнам договорят нов модел на икономическо сътрудничество по време на държавно посещение на президента Росен Плевнелиев в азиатската държава, което ще продължи до 31 октомври.

Съвместна декларация за стратегическо партньорство и Анекс към декларацията „Нов модел за икономическо сътрудничество между Република България и Социалистическа република Виетнам” обявиха Чъонг Танг Шанг, президент на Виетнам, и Росен Плевнелиев.

България предлага възможности като междинен пункт за износа на виетнамски стоки, включително на преработени в у нас хранителни продукти.

За целта могат да се използват пристанищата във Варна и Бургас, както и речните пристанища по Дунав. Страната ни също ще предостави свои индустриални зони, за да може изнасяните от Виетнам суровини да се преработват и след това да се продават в Европейския съюз (ЕС) при възможно най-изгодни условия.

Страната ни търси увеличение на българския износ в областта на химическата, фармацевтичната, леката промишленост, машиностроенето, селското стопанство и отбранителната индустрия.

Успешният модел на сътрудничество между „Булгартабак Холдинг” АД и Виетнамската национална тютюнева корпорация „Винатаба” да бъде използван занапред за насърчаването на съвместни производства. Това предвиждат двустранните документи, подписани от двамата президенти, съобщиха БНР и Фокус.

В началото на 2013 г., по време на посещението във Виетнам на тогавашния зам.-министър на земеделието Цветан Димитров, стана ясно, че български технолози от „Булгартабак” ще пристигнат във Виетнам, за да започнат работа в държавната фирма за производство на цигари "Винатаба". Основната цел на съвместната работа бе да се произвеждат там цигари по рецепти на „Булгартабак” и да се търгуват в страните от Азиатския континент.

"Следвайки успешния модел на сътрудничество между „Булгартабак Холдинг” АД и Виетнамската национална тютюнева корпорация „Винатаба” - насочване на усилията към разширяване на съвместните производства, особено в сферата на хранително-вкусовата, фармацевтичната, текстилната и обувната промишленост", това е записано в Анекса към декларацията за нов модел за икономическо сътрудничество между Република България и Социалистическа Република Виетнам.

Малко над 64 милиона е стокообменът между двете страни за миналата година. За шестте месеца на тази година - около 30 милиона долара.

„Искаме Виетнам да бъде врата за произведените от България и Европейския съюз (ЕС) стоки, отворена към региона на Югоизточна Азия с над 660 милиона души население. Ще работим за това - България да бъде врата за Виетнам и неговите стоки и услуги, които може да предостави на ЕС с над 500 милиона души население. Това заяви президентът Росен Плевнелиев, „Иаме български компании, които искат да инвестират във Виетнам; например в екологични инсталации за рециклиране на отработени масла или в мини и минно производство; имаме български компании, които търсят съвместни производства със своите виетнамски колеги, например в областта на фармацевтиката, производството на храни и земеделие, енергетика, отбранителна промишленост, химическа, фарамцевтична, текстилна индустрия, тютюнева индустрия, инфраструктурни проекти и др. имаме български компании, които са готови да търгуват и да предоставят своите продукти тук, за по-нататъшно разпространение, а защо не и за съвместни производства, например български вина, храни, кисело мляко, розово масло и т.н.", заяви президентът Росен Плевнелиев. Той увери, че двете държави ще продължат да работят заедно във всички сфери, в името на просперитета на нашите два народа“.