Софиянец живее в 16 апартамента
Данъчни ни питат в колко жилища живеем. Причина за проверките са трикове с апартаменти, чрез които се избягват налози. Доста софиянци са декларирали, че живеят в повече от един апартамент. 15 781 столичани са докладвали пред данъчните повече от 1 основно жилище.
34 от тях по документи живеят в повече от 6 апартамента едновременно, посочва вестник "Стандарт". Рекордът бият двама столичани - единият обявил 15 апартамента като основно жилище, а другият - 16.
Това е разкрила проверка на Столичната община, след като от септември всички 22 данъчни служби в София вече са свързани в обща информационна система. Така са засечени опитите на граждани да си спестят налози, като вместо едно, декларират две или няколко жилища като основни.
По закон данък сгради се дължи с 50% отстъпка, ако в имота се живее постоянно или поне 183 дни в годината. Липсата на такава обща база данни доскоро не даваше възможност да се проследяват подобни дублирания, независимо че са в рамките на един и същ град.
Така столичани с апартаменти в различни столични квартали заобикалят закона, като декларират, че живеят във всеки един от тях.
Общинските данъчни служби в София са започнали да пращат писма до нарушителите. С тях ги молят да се явят за изясняване на дублиранията. От хората се иска да изберат кое жилище им е основно. След това всички те ще трябва да попълнят наново декларацията си за имота, да я занесат в съответната община за заверка и след това обратно в данъчната служба.
Така автоматично ще отпаднат другите им имоти и на тяхно име в системата трябва да излиза само едно основно жилище. Общинари дори са открили случаи, в които недобросъвестни хора са продали имота си и не са декларирали сделката.
Ако хората се явят до края на годината, глобата за подаването на неверните данни ще бъде минимална - от 20 до 40 лв. Ако обаче не го направят, след Нова година ще бъдат санкционирани с 400 лв.
По-тежката санкция обаче е, че нарушителите ще трябва да заплатят пълния размер на спестените данъци пет години назад. При това заедно с лихвите, които са 10% плюс основния лихвен процент.
Данъчни вече съветват хората да изберат за основно жилище по-скъпия апартамент. Така за него ще продължат да плащат с 50% отстъпка, а за по-евтиното жилище натрупания налог, който трябва да платят със задна дата, няма да е толкова голям.
Над 62 хиляди са дублираните основни жилища в София, съобщи за "Стандарт" зам.-кметът по финансите Дончо Барбалов. Очакванията му са 46 хиляди от тези имоти да се отпишат като "основни" и върху тях да се плати останалата половина на дължимия налог.
Това ще доведе до десетки милиони лева повече към планираните постъпления от данъци върху недвижимите имоти в столичния бюджет.