Най-добрите и най-умните започват да избягват Уолстрийт
Компаниите от Уолстрийт напоследък правят всичко възможно, за да променят начина, по който се отнасят с новоназначените си служители. Barclays например позволява на служителите си да носят дънки, а Goldman Sachs ги насърчава да не работят през уикендите.
За всичко това си има причини и те стават ясни, ако човек погледне статистиката на заетостта сред дипломиралите се през тази година от Харвардския университет.
През настоящата година едва 27% от завършилите MBA в Харвард са започнали работа в компании от сферата на финансовите услуги, според предварителните данни от университета, цитирани от CNBC.
И докато финансите си остават най-желаната дестинация сред завършилите MBA в елитни университети, делът на този сектор е много по-малък в сравнение с когато и да било в последните години. Дори и в годините веднага след финансовата криза делът на започналите работа във финансовия сектор, след като са завършили MBA в Харвард, никога не е падал под 31%.
Накъде се насочват сега завършилите университета, за да търсят работа?
Все повече хора обръщат поглед към сферата на технологиите и телекомуникациите. От 2006 до 2009 г. този сектор отчита ръст от 7% сред завършилите бизнес училището на Харвард. Делът на технологичния сектор започва да нараства, макар и бавно – до 8% през 2010 г., 11% през 2011 г. и 12% през 2012 г. След това през миналата година той скача до 18%.
С други думи - най-добрите и най-умните студенти в САЩ изглежда започват да се изплъзват на Уолстрийт. Все повече и повече от тях се насочват към технологичния сектор.
Доста по-малко дипломирали се студенти започват работа в инвестиционни банки. Делът на инвестиционното банкиране от този на Уолстрийт е паднал от върховите 12% преди кризата през 2007 г. до 5% през тази година. Това не е просто в резултат на финансовата криза. До 2011 г. инвестиционните банки имаха 10-процентен дял.
Не само големите банки от Уолстрийт отчитат спад в броя на завършилите студенти, които искат да работят за тях.
В продължение на няколко години след кризата компаниите за дялово инвестиране приемаха все повече студенти, завършили бизнес училището на Харвард. Много от компаниите на Уолстрийт считаха тези фирми за техни основни конкуренти при набирането на талантливи нови служители.
Дяловото инвестиране е привлякло 15% от завършилите бизнес училището на Харвард през миналата година и едва 10% през 2013 г.
Хеджфондовете запазват 5-процентния си дял, а инвестиционният мениджмънт увеличава дела си до 5% в сравнение с 4% през миналата година. Общият им дял все още е по-нисък в сравнение с върха отпреди кризата, който е 13% през 2007 г. и върха след кризата, който е 12% през 2011 г.
Делът на сферата на рисковия капитал остава малък в размер на 1%, както и в предходните три години.
Делът на категорията "други финансови услуги" падна до 2% в сравнение с 4% през миналата година.