Без такса смет за имот, който не се ползва целогодишно
"Такса смет" няма да се събира за имот, който не се ползва през цялата година, и за който е подадена декларация от собственика или ползвателя до края на предходната година в общината по местонахождението на имота.
Това решиха депутатите от парламентарната комисия по бюджет и финанси след второ четене на промените в Закона за местните данъци и такси.
Предложението беше внесено от народния представител от ДПС Йордан Цонев.
Промяната трябва да влезе в сила от 1 януари 2014 г.
В момента освобождаването от "такса смет" също бе възможно, но само там, където общинските власти са приели подобна наредба. Местните власти решават и дали да бъде разрешено облекчението.
Народните представители подкрепиха и предложението на Министерски съвет, според което се дава срок до 1 януари 2015 г. да се промени методиката за изчисляване на такса смет, така че тя да е на база количество отпадъци или на друга база, различна от стойността на имота.
Сега "такса смет" в България масово се изчислява като промил от данъчната оценка на имотите. Така се плаща дори за производствени, офис и жилищни площи, които не се използват и на практика от тях не се изхвърлят боклуци.
Приета е и идеята на МС да не се събира такса за битови отпадъци от молитвени домове, храмове и манастири.
Проблемът е, че се начислява "такса смет", коментира Йордан Цонев и попита каква е данъчната оценка на "Света София" или на храм-паметника "Александър Невски", на базата, на която тези храмове плащат за извозване на боклука.
"В момента по-малко от 1/3 от храмовете са освободени от "такса смет" с решение на общински съвет", отбеляза Цонев.