В света има 214 млн. чуждестранни емигранти
Повече от 214 милиона души са чуждестранните емигранти в световен мащаб, сочат данните в доклада на Световната здравна организация за демографските тенденции в света след 2015 г., цитирани от БТА и bTV.
Това огромно трансгранично движение на хора се дължи основно на няколко фактора: военни конфликти, бедност, изменение на климата, тенденции на труда, отчитат от организацията.
Очаква се през 2050 г. броят на емигрантите в световен мащаб да надхвърли 500 милиона души, като това число съответства на прогнозата населението тогава да достигне и надхвърли 9 милиарда души.
Пак за този период се очаква броят на „екологичните емигранти" да надхвърли 1 милиард души, сочат данните на СЗО.
Доклад на Световната здравна организация за демографските тенденции в света след 2015 г. отбелязва, че този безпрецедентен брой на емигрантите с различен статус ще създава проблеми както за държавите с ниско ниво на ресурсите, така и за високоразвитите държави.
Затова отсега се готвят мерки, които да защитават правото на здраве на всички граждани на планетата: първична медико-санитарна помощ, основни лекарства и достъп до здравеопазването на емигрантите в съответната страна, в която пребивават, се посочва в доклада на СЗО.
Същевременно в Световната здравна организация се отчитат и редица други аспекти на емигрантската вълна на планетата: какъв род здравни услуги ще бъдат достъпни за емигрантите по света и най-важното - кой ще плаща за тези услуги.
Около 4 100 чуждестранни граждани са регистрирани в общо седемте центъра за настаняване на Държавната агенция за бежанците в България, предаде БТА. Броят на настанените надхвърля капацитета на местата със 133. Броят на сирийските граждани, настанени в центровете на ДАБ, е 3 265 души.
Най-претоварен е центърът на Държавната агенция за бежанците в Харманли, който има обем с места до 450 души, но в него са настанени над 1 100 чуждестранни граждани или капацитетът е запълнен близо 250%.
Близо 4 000 пък са чуждестранните лица, които пребивават в България, но са настанени на външни адреси за собствена сметка, като най-голям е техният брой в София - над 2 500 души.
В РПЦ-Баня са регистрирани над 600 чужди граждани, а в Харманли - около 500 лица, които са на адрес за собствена сметка, сочат данните на ДАБ.