Япония - между парниковите газове и ядрената енергия
Японското правителство реши в петък драстично да намали целта си за редуциране на емисиите на парникови газове, като се аргументира с нереалистичните прогнози, направени преди затварянето на ядрените реактори в страната.
В Япония всички АЕЦ са спрени заради катастрофата с АЕЦ "Фукушима", припомня БГНЕС.
Япония беше обещала да намали емисиите си на парникови газове с 25% между 1990 г. и 2020 г., но това обещание вече няма основа, каза говорителят на правителството Йошихиде Суга.
Той добави: "Ние избрахме да се откажем от тази цел и се насочваме към целта за намаляване на емисиите с 3.8% между 2005 г. и 2020 г. ", което се равнява на увеличение с 3%, в сравнение с нивата от 1990 г., според изчисленията на японските медии, цитирани от АФП.
Новата цел трябва да бъде обявена следващата седмица от японския министър на околната среда на конференцията за климата в ООН във Варшава, който продължава до 22 ноември в столицата на Полша.
Япония очакваше да използва по-широко атомната енергия, известна с ниските си емисии на парникови газове, до дял от над 50% от произведената електроенергия през 2030 г. Но тези амбиции за това пропаднаха със спирането на 54-те реактора на архипелага.
Сега главните източници за производство на електроенергия са топлинните централи. Все пак правителството на Шиндзо Абе е горещ привърженик на рестарта на ядрената енергетика.
Мощната японска промишленост и населението бе принудено да изразходва наличната енергия пестеливо. Алтернативни проекти скоро няма да могат да задоволят енергийните потребности.