Фондовете привличат все повече пари от домакинствата
Инвестиционните фондове в България успяват да привлекат за пето поредно тримесечие интереса на домакинствата, сочат изчисления на Profit.bg.
В края на третото тримесечие на 2013 г. в колективни инвестиционни схеми домакинствата са инвестирали 383 млн. лв.
Спрямо тримесечие по-рано е отчетен ръст от близо 14 млн. лв., или 3.75%.
Ръстът от една страна е от по-високите вложения в местните колективни инвестиционни схеми и от друга страна повишаване на стойността на инвестициите ни.
Точно преди 5 тримесечия, населението в страната имаше инвестиции за само 104.3 млн. лв. в местните фондове, а днес те са 263.4 млн. лв.
Макар и с малък темп (2.3 млн. лв.), вложенията в чуждестранните фондове намаляват и днес домакинствата могат да се похвалят с инвестиции за 119.7 млн. лв.
Съвкупните вложения от 383 млн. лв. обаче представляват една малка част от депозитите на домакинствата в търговските банки – около 1.02%.
Или иначе казано на всеки 98.47 лв. в банка се пада по 1 лв. във фонд.
Защо да се прави?
Инвестициите във взаимни фондове имат няколко предимства – професионално управление, нисък праг на инвестицията (с възможност за месечни вноски) и шанс за по-висока доходност от банковите депозитите (тук обаче трябва да се има предвид и повишения риск).
За какво да се внимава
Изборът на фонд е важна част от вложението ни. Освен проверка на миналото представяне на фонда, трябва да прегледаме и в какви активи са инвестициите му. В случай, че целим по-висок доход, защото да влагаме парите си в колективна инвестиционна схема, чийто активи са вложени в ДЦК, или банков депозит?
Таксите за вход, изход и управление също са важна част от избора ни.
Алтернативите
В случай че не можете да се спрете на конкретен фонд, в който да инвестирате спестяванията си (общият им брой е 443, но само 50 от тях са за вложенията в акции), то вариант за Вас е доверителното управление.
Тук обаче съществува изискване за минимум на вложението, но пък предимството е, че Вашите средства ще се управляват като индивидуален портфейл, с опция вие да определите секторите, в които да се инвестира приоритетно.