Германия си иска Дядо Коледа
Германски музей поиска Дядо Коледа да бъде включен в списъка на световното културно наследство на ЮНЕСКО с мотива, че той произхожда от Германия и има опасност да бъде засенчен от американския Санта Клаус.
Фелиситас Хьоптнер, директор на Германския коледен музей в баварския град Ротенбург, смята, че германският произход на Дядо Коледа е "заплашен". Според нея германците вече не разбират произхода на Добрия старец и разликата между него и вечно смеещия се Санта Клаус, който бил пренесен от германски имигрант в САЩ през 19-и век.
Нейният музей е поискал Дядо Коледа и гръцкият свещеник от четвърти век Свети Николай, от когото той произхожда, да бъдат включени в списъка на ЮНЕСКО на неприкосновеното културно наследство.
Хьоптнер заяви, че германският Дядо Коледа е бил създаден от видна светска фигура след Реформацията, когато протестантите отхвърлят молитвите към светците и създават традицията за даване на подаръци на Свети Николай.
Съвременният вариант на Дядо Коледа се очертал в средата на 19-и век, когато списание в Мюнхен публикува рисунка на мрачен човек в палто с качулка, който носи в снега коледно дърво, украсено със запалени свещи, казва Хьоптнер, цитирана от БГНЕС.
Десетилетия по-късно германският карикатурист Томас Наст пренесъл традицията в Америка и модернизирал Добрия старец в илюстрациите си, като заменил качулката с шапка и скъсил палтото му. Различни са мненията как то станало червено.
Според Хьоптнер това станало благодарение на Coca-Cola, която го облякла в корпоративния си цвят за своя коледна реклама през 30-те години на миналия век.
Тук можете да видите рекламите на Coca -Cola от създаването до наши дни
Хьоптнер казва, че участието на Добрия старец в рекламите на безалкохолната напитка обяснява защо той винаги е усмихнат. За сметка на това германският му "колега" понякога е и мрачен.
"Традиционният Дядо Коледа носи подаръци, но също така може да налага наказания. В нашите детски градини германският Дядо Коледа продължава да пита: "Беше ли добро дете?", отбелязва Хьоптнер.