Кучетата на SOFIX изоставаща стратегия през 2013 г.
След като представихме новите кучета на SOFIX през октомври (когато бяха ясни всички гласувани дивиденти от компонентите на индекса), време е да погледнем как се представят те от началото на годината, на фона на ралито при индекса.
Нека да припомним, че стратегията на покупка на петте компании от индекса, изплащащи най-голям дивидент, не е била особено печеливша през първите пет месеца на годината с капиталов доход от 14.4% - на фона на ръста на индекса с 24.4%. Или тази стратегия е донесла доходност с 10 процентни пункта по-ниска в сравнение с представянето на пазара за посочения период.
Към днешна дата обаче нещата изглеждат малко по-добре. Оказва се, че инвеститорите, успели да прогнозират кои биха били компаниите с най-висок дивидент (което не е особено лека задача предвид на непоследователната политика на компаниите), са реализирали среден доход от 33.2%.
За сравнение индексът SOFIX е отбелязал повишение от 39.2 процента за посочения период, което е изоставане с шест процентни пункта.
На практика компаниите с най-висока дивидентна доходност към днешна дата – две дружества със специална инвестиционна цел, са и най-слабо представящите се компании в списъка.
Акциите на Адванс Терефонд и Фонд за недвижими Имоти Бъргария са поскъпнали съответно с 25.3 и 13.6% с отчитане на дивидента, което е доста по-слабо представяне от това на пазара.
Останалите три компонента са се представяли наравно с пазара или по-добре (с отчитане на гласуваните дивиденти).
Като обобщение можем да направим, че дивидентът все още не е определящ при вземане на инвестиционни решения от страна на индивидиуланите и институционалните инвеститори. Причината до голяма степен може да търсим в неясната и непостоянна дивидентна политика на компаниите.