Линията на бедността в България за 2011 г. е била 279.67 лв. средномесечно на лице от домакинство , съобщиха от Националния статистически институт (НСИ). Изследването „Статистика на доходите и условията на живот (EU-SILC)“ е проведено през 2012 г.,

1.56 млн. българи, или 21.2% от населението, са били под линията на бедността. В сравнение с предходната година размерът на линията на бедност намалява с 1.5%, а относителният дял на бедното население намалява с един процентен пункт.

Данните обаче показват, че ако се изключат пенсиите и социалните трансфери, равнището на бедност нараства до 41.8%.

Основният фактор, увеличаващ риска за попадане в групата на бедните за преобладаващата част от населението, е тяхната икономическа активност и участието им на пазара на труда.

Делът на бедните е най-висок сред безработните (48.5%), като рискът от бедност при безработните мъже е с 4.5 процентни пункта по-висок в сравнение с безработните жени.

Делът на бедните сред заетите лица намалява спрямо предходната година с 0.8 процентни пункта до 7.4%, като при работещите на непълно работно време рискът за изпадане в бедност е приблизително четири пъти по-висок от този при работещите на пълно работно време. Същевременно рискът от бедност сред работещите жени е с 0.6 процентни пункта по-нисък от този при мъжете.

Данните показват, че най-голям брой домакинства изпитват ограничения по отношение на почивката извън дома (74%) и възможностите да посрещнат неочаквани разходи (за неотложен ремонт на жилището или колата, подмяна на пералня или хладилник, внезапно заболяване и др.) със собствени средства (68.6%). Успоредно с това само 4.1% от българите не могат да си позволят телефон, вкл. мобилен, 1.5% - цветен телевизор, 9.1% - автоматична пералня, а 51.8% от домакинствата твърдят, че не могат да си позволят потребление на месо, пиле или риба всеки втори ден.

Една трета от домакинствата изпитват затруднения при плащането навреме на разходи, свързани с жилището, а 46.5% от домакинствата се ограничават при отоплението на жилището си.