Дянков прогнозира нова вълна на криза
"Икономическите реформи в България бяха необходими". Това каза в интервю пред руското издание "Комсомолская правда" бившият министър на финансите Симеон Дянков.
"Преди мен в историята на България не е имало вицепремиер, който едновременно да е министър на финансите. Имахме голям бюджетен дефицит. Трябваше веднага да въведем режим на строги икономии. Още в първата седмица всички министерства трябваше да върнат в хазната 15% от отпуснатия им бюджет. С 20% бяха намалени работещите в бюджетната сфера. Хората почти винаги са недоволни от реформите", коментира Дянков констатациите на руската медия, че правителството е било принудено да се оттегли под натиска на народа, предаде БГНЕС.
"Когато се правят реформи, в началото те се възприемат много трудно. Никъде по света не обичат реформаторите. Ако в една страна добре се отнасят към министъра на финансите, значи той е лош министър. В България му казват "популист". Но за 3-4 години успяхме да свършим много. На първо място бих поставил ръста на инвестициите в инфраструктурата на страната. На второ - стабилизирането на бюджета."
На въпроса защо след като правителството бе принудено да подаде оставка той не е останал в България, Дянков отговаря: "Преди съм живял в САЩ в продължение на 20 години. Учех и работех. Но винаги съм бил и все още съм български гражданин. Семейството ми живя три години с мен в България, но след това замина за Вашингтон, където работи съпругата ми. Така че знаех, че след края на българското правителство ще се върна обратно", обясни той.
Бившият министър оценява руската икономика като по-добра, отколкото преди 25 години. "Последните пет години бяха трудни за света. В САЩ и Европа бяха закрити много предприятия. Редица страни от ЕС все още са в рецесия", констатира той.
Според него скоро ще има нова вълна на криза. "Някои държави все още не са изплували от предишната криза. Съседката на България – Гърция се намира седма година поред в условията на криза. По-важното е защо въобще дойде първата криза. Мисля, че втората вълна ще засегне предимно онези страни, които са сериозно зависими от международните банкови заеми. Такива са например Индия, Бразилия и Южна Африка. Кризата няма да се отрази на държави, които имат собствен капитал, например Обединените арабски емирства и Русия, където петролът и газта продължават да носят капитал.
В края на интервюто Дянков споделя, че вече не се интересува от политика. "Работата на заместник министър-председател беше много интересна, но въпреки това не бих повторил опита си", казва той.