Европа разполага само с две трети от пчелните колонии, от които се нуждае и в половината от проучваните 41 европейски стани няма достатъчно пчели за опрашването на културите, особено Франция, Германия, Великобритания и Италия. Експертите призовават за спешни действия за запълване на дефицита.

Европа страда от дефицит на пчели, предупредиха британски учени от Университета в Рединг, цитирани от Франс прес и БТА. Според тях на Европа не й достигат 13.4 милиона пчелни колонии, тоест 7 милиарда пчели, които да опрашват културите. Причината за дефицита е бързото развитие в сектора на маслодайните култури в периода 2005 г. - 2010 г.

През тази пролет протести в защита на пчеларството се проведоха и в България.

Около 20% от българските пчели са измрели през 2012 година, при капацитет за отглеждане за над 1 милион. Причината за смъртта на пчелите се крие в използването на някои пестициди.