След новите банкноти от пет евро, Европейската централна банка (ЕЦБ) смята от тази есен да пусне в обращение и новите купюри от по десет евро. Те ще имат по-добра защита и по-голяма продължителност на живота.

След десетачките ще бъдат подменени и другите евробанкноти - от по 20, 50, 100 и 500 евро. "Новите" са част от така наречената серия "Европа" на ЕЦБ. Наричат я така заради изображението на митологичната богиня Европа, чиито портрет е сред допълнителните защитни белези на новите евробанкноти.

Въпросното изображение е взето от една старинна ваза, намерена в Южна Италия, която е на повече от 2000 години. Портретът на богинята се появява като воден знак и като изображение в холограмната ивица, посочва БГНЕС.

Има и други защитни белези, които правят серия "Европа" трудна за фалшифициране. В краищата на новите банкноти има например релефни линии, които се усещат, когато човек прокара ръка по тях. Освен това цифровото изображение на банкнотата отразява падащата светлина.

ЕЦБ полага от години насам усилия да защити евробанкнотите от подправяне. В същото време и фалшификатите, които се откриват в търговската мрежа, стават все по-качествени.

На каква фалшива банкнота можете да се натъкнете най-често?

Лео Клайнхаус от Федералната криминална служба казва: "След въвеждането на еврото през 2002 веднага се появиха и фалшификати, но повечето от тях бяха много примитивни и нескопосни. По-късно обаче бяха разработени методи на печатане, с които "ментетата" все повече се доближаваха до оригиналите."

По подобен начин вероятно ще се развият нещата и след въвеждането на новите десетачки, предполага експертът. Докато "старите" банкноти от по десет евро излязат окончателно от обращение, фалшификаторите ще имат възможност да вкарат в употреба произведените вече купюри.

Сигурността на евровалутата ще се повиши радикално, едва когато в обращение влязат и новите банкноти от по 20 и 50 евро, които са най-често ползваните в търговската мрежа. Те са и най-чест обект на подправяне.

Освен че ще са по-добре осигурени срещу фалшифициране, новите пари ще са и по-дълготрайни. Досегашните дребни купюри от по 5, 10, 20 и 50 евро, които най-често преминават от ръка в ръка, се износваха само след две-три години.

Най-късно след четири години се налагаше те да бъдат подменяни. Новата серия банкноти обаче има специално лаково покритие, което ги прави по-дълготрайни.