Работодателят да гарантира плащането на заплати с имуществото си?
"Подкрепям идеята работодателите да плащат неизплатени заплати като продават личните си къщи и коли", заяви Чавдар Христов, вицепрезидент на КНСБ, пред Нова телевизия. По думите му предложението ще бъде тест за политическите сили за истинското им отношение по проблема с неизплащането на заплати.
По данни от системата на Главна инспекция по труда неизплатените заплати са около 60-80 млн. лева месечно, изтъкна Христов и добави, че това е трайна тенденция.Той даде пример, че в Германия има текст в Кодекса на труда, който инкриминира неплащането на възнаграждения.
Според Снежана Славчева, директор "Индустриални отношения" в Българската стопанска камара, обаче действащата норма в Кодекса на труда е достатъчна гаранция за работника, че ще получи парите си.
Финансовият експерт Мика Зайкова заяви, че години наред законодателят не мисли как да рационализира частта за несъстоятелността. „Защото това е оздравителна процедура, само в България тя звучи ликвидационно”, коментира Зайкова.
Според нея трябва да има механизъм, който да позволява имуществото на собствениците на фирмите да бъде продадено, за да се изплатят заплатите на работниците.
„По целия свят работникът е равен кредитор на всички останали и затова трябва да си получи заплатите в кратки срокове“, изтъкна тя. „Идеята може би звучи екзотично, но тя е правилна”.
„Един работодател е коректен, когато си плаща всички задължения. Работникът не е второ качество кредитор”, допълни Зайкова.