КНСБ с ултиматум към правителството
КНСБ постави ултиматум на правителството да изтегли радикалните предложения на бизнеса за промени в трудовото законодателство. В противен случай синдикатът ще напусне Националния съвет за тристранно сътрудничество, заплаши президентът Пламен Димитров след извънредно заседание на Изпълнителния комитет на синдиката.
„Изненадани сме от радикалния тон, в публичното пространство отново се вадят на бял свят идеи, които вече са били отхвърляни след дълги дискусии и които очаквахме, че са забравени”, коментира той, цитиран от bTV.
28-те мерки за намаляване на административната тежест, предложени от Стопанската камара, взривиха синдикатите.
Сред тях са намаляване на годишния отпуск на жените в майчинство, забрана за полагане на извънреден труд, премахване на допълнителното възнаграждение за клас прослужено време, както и обезщетението, което се дава, когато работник достигне пенсионна възраст и бъде освободен.
„Намираме 99% от мерките на работодателите за скандални и неприемливи, единствено приемаме идеята им за създаването на специализирани трудови съдилища”, посочи президентът на КНСБ и допълни, че в следващите дни ще координира позицията си с другата работническа организация - КТ „Подкрепа".
„Не се отчитат международни конвенции и други източници на правни норми в трудовото и осигурително законодателства. Нищо не налага такива радикални промени. Ние поискахме спешното свикване на Съвета за тристранно сътрудничество и на него да чуем ясната позиция на правителството по тези въпроси.
Искаме премиерът и вицепремиерът, отговарящ за този сектор, да заявят каква е оценката на кабинета на трудовото и осигурително законодателство у нас и каква е оценката им. Препятства ли трудовото и осигурително законодателство развитието на страната? Искаме ясен отговор и от него ще зависи нашето поведение – дали ще останем в Тристранния съвет и ще си партнираме в правителството”, подчерта Димитров.
Синдикалистът настоя за по-ясно определение на „легендата на административната тежест”. „Искаме да чуем ясния отговор на двете политически партии, които подкрепят правителството, и на опозицията - това ли е проблемът на България или има далеч по-важни проблеми за решаване, на които се опитваме да търсим отговора?
Дали това не са проблемите на индустриализацията, дали България да инвестира в качествена работна сила, дали да повишим доходите, дали да регулираме ефективно пенсионната система?” попита още Димитров.
Той декларира, че ако синдикатът получи подкрепа от членовете си, той е готов на „радикално поведение, което да покаже, че в България не може някой да се подиграва с работниците”. „Това ще зависи от реакцията на правителството и работодателите”, посочи Пламен Димитров и допълни, че блокирането на тристранния диалог ще бъде „най-малкото нещо”.
„Предвиждаме включително и протестни действия. Ще информираме и всички наши международни отраслови и синдикални организации какво готви бизнесът на българския работник, ще потърсим подкрепа от тях”, заяви Пламен Димитров и се оплака от „системния натиск от края на миналата година”.
„Уверявам ви, този път готовността за реакции на нашите структури е изключително радикална, защото някой си играе с огъня”, декларира синдикалистът.
Димитров представи на медиите и Манифест на КНСБ по повод изборите за ЕП през май 2014 г. под заглавие „За повече справедливост, солидарност и социални измерения на икономическия растеж".