Концесионери декларират по-малък добив
Направихме аерофотометрично заснемане на три находища на природни богатства, избрани на случаен принцип и в трите има разлики в добитите и отчетени количества от началото на концесиите, средно около 20% се отчита по-малко. Това съобщи заместник-министърът на икономиката и енергетиката Анна Янева по време на заседанието на Обществения съвет по енергетика, предаде БГНЕС.
"В две от находищата концесионерите са излезли от контура на находището. Ще поискаме обяснение от страна на концесионерите по отчетността на добитите количества и те ще трябва да заплатят концесионната такса по отношение на констатираните разлики", добави Анна Янева. Концесионерите ги грози и глоба от 50 000 и 100 000 лева. Ще продължим в тази посока, целта е да обхванем всички концесии, при които по открит способ се добиват природни богатства, съобщи заместник-министърът. Тя обясни, че от следващата седмица ще започнат проверки за незаконен добив на природни богатства.
По време на заседанието на Обществения съвет по енергетика вицепремиерът Даниела Бобева съобщи, че предстои цялостен преглед на дейността на регулаторните органи. По тази тема заедно със Световната банка ще се работи през втората половина на тази година, уточни тя. Бобева съобщи, че до две седмици публично ще бъде представен Законопроектът за нелоялните търговски практики.
Тя коментира и проблемите на българските земеделски производители с изкупуването на продукцията им. "Повече от 20 години имаме проблеми с изкупуването, повечето производители са дребни и не се обединяват заради общия си интерес. Ние чрез закона насърчаваме обединението на производителите, за да могат да налагат равноправни условия на тези, които изкупуват продукцията", заяви тя.
Проблемът с кражбите на топлинна енергия става все по-видим, едно от решенията е налагането на глоба и това ще помогне на коректните потребители, коментира председателят на "Активни потребители" Богомил Николов. Той поиска сформиране на работна група с участие на представители на потребителските организации, топлинните счетоводители и топлофикациите, която да разработи мерки, за да се намали обемът на кражбите. Заместник-министърът на икономиката и енергетиката Иван Айолов му обясни, че има такава работна група, в която непрекъснато постъпват предложения. "Свържете се с мен, дайте предложения, но аз не съм убеден, че това, което предложихте ще работи", обърна се заместник-министърът към Николов. Айолов съобщи, че се обмисля механизъм, който да защити енергийно бедните хора в държавата.
Председателят на енергийната комисия в парламента Рамадан Аталай пък обяви, че следващата седмица в четвъртък смята заедно с представители на неправителствените организации да посети две произволно избрани абонатни станции в София и да провери как работят те.