Парламентът в Крим поиска да се присъедини към Русия
Парламентът в Крим направи още една крачка към разделянето на Украйна, като поиска от Владимир Путин да присъедини полуострова към Русия. Няколко часа по-късно американският президент Барак Обама обяви икономически и дипломатически санкции, насочени към Москва.
В същото време 40 наблюдатели на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа (ОССЕ) бяха блокирани от въоръжени мъже при влизането си на Кримския полуостров, контролиран от 28 февруари от руските сили.
На планиран за 16 март референдум избирателите в Крим ще трябва да направят своя избор между присъединяване към Русия или значително засилена автономия. Провеждането на референдума без съгласието на Киев веднага беше осъдено от Вашингтон.
Украинският премиер Арсений Яценюк заяви от своя страна, че Киев е готов да подпише споразумението за асоцииране с ЕС "възможно най-скоро". Именно отказът на сваления президент Виктор Янукович да подпише споразумението предизвика през ноември м. г. началото на протестите.
Американският президент Барак Обама обяви серия от санкции, за да засили натиска върху Москва. Той подписа и указ, който разрешава замразяването на авоари. Това е втората серия санкции срещу Москва след обявяването на замразяването на "всички военни връзки" между САЩ и Русия.
Лидерите на ЕС се договориха да замразят преговорите по визовите и икономическите въпроси с Русия заради събитията в Украйна и заплашиха с целенасочени санкции срещу отделни хора и с широка гама от икономически мерки.
Те се съгласиха също да подпишат Споразумението за асоцииране с Украйна преди провеждането на предсрочните избори в бившата съветска страна в края на май, съобщи БГНЕС.
Извънредната среща на върха на ЕС в Брюксел започна със среща с новия украински премиер Арсений Яценюк. "Това не е само криза между Украйна и Русия, това е криза в Европа", заяви Яценюк преди срещата.
Той посочи, че е готов за истински дебат с Русия и изрази безпокойство от последните събития, най-вече "блокирането на украинските военноморски сили" в Крим.
Всички лидери на ЕС изразиха тревогата си от положението. "Трябва да изпратим много ясно послание, че случващото се е недопустимо и ще има последици", заяви британският премиер Дейвид Камерън.
Трябва "да окажем възможно най-силен натиск върху Русия, за да започне процес на намаляване на напрежението", каза от своя страна френският президент Франсоа Оланд.
Руският външен министър Сергей Лавров и американският държавен секретар Джон Кери разговаряха за втори пореден ден без обаче да постигнат никакво споразумение. Американският държавен департамент заяви, че "Русия разказва неверни истории, за да оправдае незаконните си действия в Украйна".
"Светът не е виждал толкова стряскаща руска белетристика от времето, когато Достоевски написа: "Формулата две плюс две е равно на пет не е лишена от привлекателност", иронизира Държавният департамент, цитирайки фраза от "Записки от подземието" на руския писател.
От своя страна руското външно министерство обвини Държавния департамент в изопачаване на фактите и "двойни стандарти".
Извън Крим напрежението се засилва и в Донецк, бастион на Янукович в източната част на страната. Украинската милиция си върна контрола над сградата на областната администрация, която беше окупирана от проруски протестиращи и арестува десетки души.