Как да търгуваме по време на азиатската сесия?
Някои трейдъри от САЩ гледат на азиатската търговска сесия с неохота. След многобройните пипсове, които могат да бъдат спечелени или изгубени по време на по-волатилните лондонска и американска сесии, тези трейдъри искат още и още.
Азиатската търговска сесия се характеризира с малки движения, намалена волатилност и по-строго съобразяване с предварително установените нива на подкрепа и съпротива (с по-малки вероятности за пробиви).
Азиатската търговска сесия предлага ликвидност на валутния пазар, след затварянето на американската сесия и преди отварянето на лондонската. Това оставя един диапазон от десет часа, в който трейдърите могат да организират търговията си така, че да бъде съобразена с така наречения по-тих пазар.
Тъй като първичната ликвидност на пазара е от Азия, движението като цяло може да бъде доста по-малко от това, което ще се види по време на сесиите в Лондон или САЩ.
Стратегът Дейвид Родригес от FXCM наблюдава по-задълбочено как волатилността на валутите се променя в рамките на деня. Резултатите напълно потвърждават факта, че валутите като цяло се движат по-малко по време на азиатската сесия.
Това кара много от трейдърите да считат, че азиатската сесия "не е толкова вълнуваща" или може би дори е трудна за търговия. Тези два аспекта не може да бъдат по-несвързани.
В интерес на истината, спокойният характер на азиатската сесия може да позволи на трейдърите да управляват по-функционално своята търговия. По-бавният ход на пазара може да даде възможност за по-задълбочен анализ на риска и възвръщаемостта.
Освен това Дейвид Родригез е изследвал успеваемостта на трейдърите през различните етапи на деня. Контрастът в успеваемостта на търговията с основните валутни двойки е драстичен.
Трейдърите, търгували по време на азиатската сесия, са постигнали значително по-добри резултати спрямо търгувалите по преме на по-волатилните американска и лондонска сесии.
Причините за това могат да бъдат многобройни, но от ключово значение е бавният и спокоен характер на валутния пазар по време на азиатската търговия. Тъй като движението на цените е по-малко волатилно и средното почасово движение е по-малко, то подкрепите и съпротивите има тенденция да се държат по-последователно.
Родригез обяснява: "Повечето индивидуални форекс трейдъри използват стратегии с рейндж - купувайки свръхпродадени валути близо до подкрепа и продавайки свръхкупени валути близо до съпротива. Тези стратегии работят добре по време на ниска волатилност и когато нивата на подкрепа и съпротива са относително устойчиви."
Как да търгуваме райнджа по време на азиатската сесия
Изкуството на търговията при рейндж се свързва с предпазливостта. Трейдърите, които искат да купуват, ще чакат, когато цената е "евтина", за предпочитане в близост до подкрепа.
Тази подкрепа ще позволи на трейдърите да поставят стопа уверено, така че ако цената продължи да се движи в рейнджа, да се реализира печалба от търговията. Пробив на тази подкрепа (и удряне на стопа) би било изненадващо.
В края на краищата, ако трейдърът очаква подкрепата да бъде пробита, то той може би трябва да се преориентира към търговия на пробиви.
Тъй като трейдърите, които търгуват при рейндж, имат подкрепа под buy позициите си (и съпротива над sell позициите си), те трябва да ограничават тавана на риска, който могат да поемат, за да избегнат големи загуби при всяка отделна сделка.
Дейвид Родригес твърди, че "трейдърите са прави при повече от 50% от прогнозите си, но губят повече при губещи сделки, отколкото печелят при печелившите. Те би трябвало да ползват стоп и лимит поръчки с отношение риск/възвръщаемост 1:1 или по-голямо.
Източник: Варчев Финанс