Военно учение на България, Румъния и САЩ в Черно море
Съвместно учение на Военноморските сили на България, Румъния и САЩ ще бъде проведено във вторник югоизточно от град Констанца, извън териториалните води на Румъния.
Епизодите са планирани през 2013 г. и са част от съвместната подготовка на военноморските сили на трите държави, посочва пресцентърът на Министерство на отбраната в съобщение ден преди началото.
Учението ще се проведе на около 500 км от полуостров Крим, който е окупиран от руски войски на фона на сепаратистките тенденции сред проруското население там след смяната на властта в Украйна.
От Военното министерство подчертават, че учението няма връзка със събитията в Украйна и североизточната част на Черно море, посочва bTV. Полша също планира военно учение с американски части недалеч от границата с Украйна. Седмица по-рано Русия проведе бойна проверка на 150 000 свои военни.
Рутинността на операцията беше подчертана и от българския, и от американския флот миналата седмица, след като американският ескадрен миноносец „Тракстън" премина в петък сутринта през пролива Дарданелите на път към Черно море.
Разрушителят „Тръкстън” е въоръжен с крилати ракети „Томахоук" и ракети „Асрок" за борба с подводници. На борда му се намират и два хеликоптера „Сий Хоук" и 300 моряци. Той ще остане на пристанище Варна от 12 до 14 март тази година.
Учението е от типа PASSEX – съвместно учение на два флота, което да гарантира, че те могат да си комуникират добре в случай на война или на хуманитарна интервенция. В България обикновено се организират при визитите на чуждестранни кораби в български пристанища или при преминаването им в близост до бреговете на България, при изявено желание от двете страни.
В учението ще участват фрегата „Дръзки" от българските Военноморски сили, три кораба от румънските ВМС, американските ВМС ще участват с ескадреният миноносец „Тракстън”.
Целта на учението е да се повиши оперативната съвместимост с военноморските единици на страни-членки на НАТО, да се подобри взаимното разбирателство и да се повиши подготовката на екипажите на море. В плана са включени комуникационни учения, учения по съвместно тактическо маневриране и учения по обмен на данни за осветяване на надводната и подводната обстановка.
Епизодът по приемане и предаване на товари на ход между кораб и хеликоптер ще се ръководи от командира на българската фрегата.