Богати руснаци, които ще пострадат от санкциите на ЕС
Ръководителите на „Роснефт“ и „Газпром“ Игор Сечин и Алексей Милер влязоха в черния списък на руснаците, по отношение на които Европейският съюз ще въведе финансови и визови санкции, съобщава в. "Коммерсантъ". Техните задгранични активи ще бъдат замразени в отговор на действията на Русия в Крим. Освен това на ръководителите на най-големите държавни компании ще бъде забранено влизането в ЕС.
Както съобщиха за изданието европейски и американски дипломатически източници, общо 130 руски чиновници и ръководители на корпорации са включени в списъка.
Кога и по каква схема ще бъдат въведени ограниченията все още не е ясно. Засега те касаят Сечин и Милер като физически лица и не засягат дейността на компаниите, но в последствие санкциите могат да се разпрострат и върху чуждестранните проекти на "Роснефт" и „Газпром“, като например сделката с бизнеса с търговия на петрол на Morgan Stanley, който се очаква да бъде купен от „Роснефт“.
По думите на вицепрезидента на "Роснефт" Михаила Леонтиев, действията на ЕС в случая са „глупави, дребнави и очевидно вредни преди всичко за самия него“, защото ще засегнат западните партньорски компании.
Представител на „ Газпром“ коментира пред "Коммерсантъ", че въвеждането на санкции срещу Алексей Милер ще „помогне на бизнеса на европейските авиокомпании: партньорите ще летят при нас“.
"Роснефт" притежава в САЩ 30% от проекта с трудноизвлекаем нефт La Escalere в басейна в Делауеър, Западен Тексас. Не нея, чрез дъщерната кандска RN Cardium Oil Inc., принадлежат и 30% от проекта Cardium.
Паритетно "Роснефт" и неговия акционер BP Ruhr Oel GmbH притежават дялове в четири рафинерии в Германия: Gelsenkirchen (100%), MiRO (24%), Bayernoil (25%), PCK Schwedt (37.5%). Мощността на тези активи е около 23.2 милиона т годишно (22% от нефтопреработването в Германия).
„Гапром“ нямат съществени вложения в САЩ, но имат много активи в Европа. В газпореносния отрасъл на монопола принадлежат 50% от германския „Северен поток“, 50% от проектната компания South Stream B.V., регистрираната в Холандия South Stream Transport и компаниите собственици на участъците в България, Сърбия, Унгария, Словения, Австрия и Гърция, 48% в Europolgas (собственик на полския участък от газопровода мал - Европа), 10% в британския Interconnector, 50% в холандски BSPC B.V. И др.