Кои са изоставащите компоненти на SOFIX?
Индексът на сините чипове SOFIX се възстанови значително от дъното си през 2009 година, като от тогава до момента е добавил 131% към стойността си.
И макар това да е значителен процент, той все още е близо наполовина на ръста на широкия щатски индекс S&P 500 от дъното. Именно този факт кара редица специалисти да смятат, че индексът на сините ни чипове разполага с догонващ потенциал спрямо представянето на развитите пазари.
Ще погледнем как са се представяли компонентите на индекса от дъното си за любителите на тезата за наличие на „догонващ потенциал“ и тези, които смятат, че компаниите с най-голямо изоставане може да са сред най-добрите инвестиционни алтернативи.
Както виждаме от таблицата по-долу шест от компонентите на индекса са с повишение под средното за показателя.
В дъното на класацията са книжата на Еврохолд, които са поскъпнали от дъното си едва с 41.8%.
Те са следвани от Албена с повишение от 87.1% и Фонд за недвижими имоти България, поскъпнали с 96.7%.
Списъкът на компаниите с ръст, по-малък от този на индекса, се допълва още от Неохим, с ръст от 107.9%, Софарма с повишение от 119.1% и Стара планина Холд с ръст от 129.2%.
С най-много от дъното си са поскъпнали акциите на Булгартабак холдинг, добавили 424.3% към стойността си, следвани от Първа инвестиционна банка с 267.1% и М+С Хидравлик с 245.2%. Следват книжата от групата на Химимпорт, Адванс Терафонд и Монбат.
Акциите на Индустриален холдинг България са отбелязали ръст от дъното си почти колкото повишението на индекса.
* материалът е с аналитичен характер и не е съвет за покупка, или продажба на акции